СЗО с нов доклад: Някои бактерии са резистентни към антибиотици

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
15:56 / 09.12.2022
1669
Някои бактерии, причиняващи животозатрашаващи инфекции на кръвта, са резистентни към антибиотици. Това показва доклад на Световната здравна организация, разработен на база първата година от пандемията на COVID-19. Той е базиран на данни от 87 държави през 2020 г.  

“Прекомерната употреба и/или злоупотребата с антибиотици е помогнала на бактериите да станат резистентни към много лечения, а в същото време наборът от заместителни терапии, който са в процес на разработка, е тревожно оскъден", се посочва в доклада, цитиран от Ройтерс.

Докладвани са високи нива над 50% на резистентност при бактерии, които причиняват животозастрашаващи инфекции на кръвния поток. Това са бактериите Клебсиела пневмония и Ацинетобактер, добавят от СЗО.

Тези инфекции често изискват лечение с антибиотици от последно поколение.

Около 8% от инфекциите на кръвния поток, причинени от Клебсиела пневмония, са станали резистентни към жизненоважна група лекарства, наречени Карбапенеми, се казва в доклада.

Степента на антимикробна резистентност остава много висока, но антибиотиците от последно поколение също започват да стават по-малко ефикасни, каза д-р Кармем Песоа-Силва, ръководител на Глобалната система за наблюдение на антимикробната резистентност на СЗО. 

Нужни са много усилия, разходи и време за одобрение на даден антибиотик, а ограничената възвръщаемост на инвестициите отказват производителите на лекарства да правят нови антибиотици. 

В резултат на това разработката на нови антибиотици се извършва от малко и малки лаборатории на биофармацевтични компании.

Глобален анализ, публикуван по-рано тази година, установи, че 1,2 милиона души са починали през 2019 г. заради резистентност към антибиотици за бактериални инфекции. Този анализ показва, че този вид смъртност е водеща в световен мащаб, което я прави по-висока от ХИВ/СПИН или малария.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Международни новини:
Тръмп номинира Майк Уолц за посланик в ООН
Близо 20 земетресения разтърсиха Западна Турция
Израел обяви извънредно положение! Пожари близо до Йерусалим, път...
Ново земетресение удари Турция: Експерти алармират за предстоящи ...
Загинали и ранени при стрелба в Швеция, спецчастите са отцепили р...
Серия от земетресения с магнитуд до 6,8 по Рихтер удари до Нова З...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).