Вредите от глобалния IT срив се измерват в милиарди

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (2)
22:15 / 19.07.2024
1282
Всички сме зависими от технологиите и най-вече от софтуерните системи, които се използват ежедневно. В случая глобалния IT-срив се касае до ъпдейт на Windows, на един от нейните компоненти, свързан с антивирусна защита. Поради неработоспособност на този компонент информационните системи не могат да работят нормално. Навсякъде по света, където е използван този ъпдейт с новите функционалности, се е получил срив и невъзможност системите да работят. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" по Радио “Фокус" проф. д-р Георги Димитров, председател на Фондация “Право и Интернет".

Според него недостатъчният контрол и тестване работоспособността на компонентите, които е трябвало да се пуснат в продукционна среда е довело до репликирането на проблема навсякъде по света, който е ъпдейтнал системата си. “Трудно може да се провери дали това е истинският проблем, информацията, която имаме, и която се лансира от самите компании показва, че това е причината. За една банка означава да не може да работи, във финансово изражение не могат да се наредят преводи, понякога с милиарди. За клиентите й, които не могат да изпълнят задълженията си по преводите. За авиокомпаните, където се заплащат наказателни такси за престой на един самолет, провалени връзки с други полети, неосъществени полети. Вредите се измерват в милиарди, отбеляза проф. д-р Георги Димитров.

“В България са засегнати много системи и по-голямата част от банките, много организации са застигнати от този проблем. И за съжаление България е засегната като всяка една друга държава. Причинените вреди могат да се търсят само по гражданскоправен ред. Трудно е да се прецени дали това е била причината, защото, за да се търсят обезщетения за вредите, трябва да се докаже връзката между настъпването на вредите и причината. Трябва да се докаже, че точно този компонент, който е неработоспособен, от него е настъпила вредата. Ако вредата е настъпила вследствие на интервенция - хакерска атака или кибертероризъм, тогава компанията-производител на софтуера може да няма никаква вина", поясни проф. д-р Георги Димитров.

Виж коментарите (2)

Още по темата (13):
29.04.2025 Росен Желязков показа на Коща какво може България в областта на изкуствения интелект
09.04.2025 Тези държави печелят надпреварата за световен лидер на изкуствения интелект
24.03.2025 Ангел Георгиев: "Даскал GPT" помага с всичко, от което един учител би имал нужда преди да влезе в час
19.02.2025 Вълчев: Математиката ще става още по-важна в ерата на изкуствения интелект
14.02.2025 Скарлет Йохансон скочи срещу изкуствения интелект
11.02.2025 Кристалина Георгиева: Въздействието на Изкуствения интелект върху пазара на труда е като цунами
Още новини от Международни новини:
Близо 20 земетресения разтърсиха Западна Турция
Израел обяви извънредно положение! Пожари близо до Йерусалим, път...
Ново земетресение удари Турция: Експерти алармират за предстоящи ...
Загинали и ранени при стрелба в Швеция, спецчастите са отцепили р...
Серия от земетресения с магнитуд до 6,8 по Рихтер удари до Нова З...
Еврокомисарят по вътрешните работи към Борисов: Вие свършихте стр...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).