WSJ: По време на мир се готви за война, но по време на война се готви за мир

Автор: Иван Христов
Коментари (1)
11:51 / 14.12.2022
704
Стреснат от самодоволството си от възхода на ревизионистки сили като Китай, Русия и Иран, западният алианс сега си спомня жизненоважна истина: във времена на мир човек трябва да се подготви за война. Но обратното също е вярно: по време на война човек трябва да се подготви за мир, пише The Wall Street Journal в материал, представен без редакторска намеса.

Войната на Владимир Путин в Украйна вече е най-тежкият конфликт в Европа от 1945 г. насам и продължава да се интензифицира. С настъпването на зимата Русия ескалира своята варварска кампания, целяща да принуди Киев да се предаде, като унищожи енергийната инфраструктура на Украйна. Страната отговаря със собствени ескалации, нанасяйки удари по цели дълбоко в Русия.

Дори когато продължаваме да помагаме на Украйна, американците трябва да започнат да мислят какъв вид мир искат. Това все още не е въпрос на карти. Не знаем къде ще стоят армиите, когато започнат сериозни мирни преговори, а военните факти на място ще доведат до пазарлъци за територия. Но ако оставим границите настрана, миротворчеството е трудно дело. Както ми казваха полски приятели, борещи се да възстановят своето общество след комунизма, е по-лесно да превърнеш аквариум в рибена чорба, отколкото да превърнеш рибената чорба обратно в аквариум.

САЩ искат няколко неща от мира. Първо, войната трябва да приключи бързо. Колкото повече се проточи войната, толкова по-разрушителна ще бъде тя.

Второ, войната трябва да завърши с истински мир. Тоест битката не трябва да се превръща в замразен конфликт, който може да избухне всеки момент. Не искаме продължаващите санкции да затлачват световната икономика. Не искаме половината Европа да е в постоянна война. Искаме тази война да завърши с договор, а не с въоръжено примирие.

Трето, войната трябва да приключи по начин, който ясно показва, че агресията на Русия не е останала ненаказана. Бъдещите руски лидери, както и потенциалните агресори на други места, трябва да видят, че войните с опити за завоевание струват скъпо.

Четвърто, краят на тази война не трябва да поставя началото на следващата. Частичното разширяване на Северноатлантическия пакт беше грешка. Ако поставите знаци "Риболов забранен“ от едната страна на езерото, това означава, че риболовът е ОК върху това, което е останало. Грузия, Молдова, Украйна и Беларус не бяха включени в НАТО и Русия или ги нападна или подкопа. Тази война трябва да приключи с ясна рамка за сигурност. Членството в НАТО за страни, които го искат, би било просто решение, но може да са възможни и други.

И накрая, Америка не иска войната да приключи с разчленяването на Руската федерация. В най-лошия сценарий колапсът на властта в Русия би предизвикал хаос и война в целия Кавказ. Това би отприщило кошмар: ядрени оръжия и материали за продажба на предложилия най-висока цена. Това би дало сила на Китай. Дори и да не харесваме винаги начина, по който се управлява, стабилна Русия е изключително за предпочитане пред зона на анархия, простираща се от Украйна до Тихия океан и от Северния ледовит океан до Черно море.

Постигането на която и да е от тези цели, още по-малко всички, няма да е лесно. С изключение на пълен колапс на руската държава, малко вероятно е Москва да освободи цялата земя, която Украйна иска да си върне, да плати всички репарации, които Украйна иска, или да позволи разследвания и съдебни процеси за военни престъпления, които Украйна и нейните симпатизанти смятат за оправдани. Но американските и западните ангажименти за сигурност и помощ могат да помогнат за превръщането на един неизбежно несъвършен мирен договор в приемлив за украинците.

Подготовката за мир не означава умиротворяване. Превръщането на войната в болезнена и скъпа за Русия може да помогне да се убеди Кремъл да промени курса. Но екипът на Байдън също трябва да се подготви за следващия етап. Преговорите с Русия ще бъдат трудни, но преговорите с нашите съюзници и Конгреса може да са почти толкова трудни.

Ако войната завърши с по-слаба Русия и по-силна Украйна, НАТО ще започне да изглежда по-малко важен за много германци и някои в Берлин ще се съсредоточат повече върху изграждането на доходоносни следвоенни бизнес отношения с Русия, вместо да рискуват да отблъснат Кремъл, като подкрепят строги мирни условия . Има хора в Източна Европа, които смятат, че Руската федерация трябва да бъде разбита. И в двете партии ще има американци, които няма да искат САЩ да се ангажират с помощта и ангажираността, необходими за изграждане на ред толкова далеч.

По време на Втората световна война администрацията на президента Франклин Д. Рузвелт прекарва много време в подготовка за следвоенния свят. Екипът на Байдън също трябва да мисли предварително дали от настоящия конфликт ще излезе нещо по-трайно от примирие.

Виж коментарите (1)

Още по темата (4310):
01.04.2024 Експлозия в Екатеринбург
20.03.2024 ЕК отпусна първите 4,5 млрд. евро по механизма за Украйна
13.03.2024 След полемиката, която предизвика, папата отново осъди "безумието на
войната"
12.03.2024 Ватиканът: Руската агресия трябва да бъде прекратена, за да се осигури мир в Украйна
10.03.2024 Земетресение с магнитуд от 4,9 разтърси Западна Турция
07.03.2024 13 мита за войната на Русия в Украйна
Още новини от Международни новини:
Крепост, която познаваме от популярно ТВ предаване с български уч...
Американското разузнаване смята, че Путин не е наредил Навални да...
Светът се тресе: Регистрирано е поредното мощно земетресение
15 българи са арестувани в Испания
Спасиха 130 кита бяха в Австралия
Собственик на ресторант: Клиенти ядат от една порция, а други при...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).