На територията на минералните бани се е намирал един от най-древните градове у нас - Аква калиде (в превод "топла вода"), известен от I век. Името му е свързано със светилището на Трите нимфи, посещавано още от древните траки. По-късно, в края на V век, градът е благоустроен вече под името Термополис и като такъв съществува до средата на XVII век.
"Това е бил един от най-силно развитите центрове, споменат във всички извори - гръцки, византийски, латински, особено популярен в османската епоха, който продължил да съществува като много важно икономическо средище на фона на всички локални градове", разказа Дражева.
Вероятно именно тук, а не край Анхиало (дн. Поморие) се е установил с войската си хан Тервел и е основал град, предполагат учените. "Всички археологически проучвания досега показват, че при Анхиало отсъстват старобългарски находки от периода на Първата българска държава", обясни Цоня Дражева.
От началото на юли екип от 35 души археолози и студенти проучва района на минералните бани край Ветрен. Работи се на пет обекта на площ от 2 ха. Предвижда се да бъде разкрита крепостната стена, изградена в средата на V век, която е ограждала вътрешната част на града. Ще бъдат проучени участъци до централната зона, в които вече се разкриват жилищни квартали. Откритият некропол с 12 погребения от XI-XIV век доказва наличието и на църква.
"Целта е древният град, разположен в общинска и държавна горска територия, да бъде не само основно проучен, но и мястото да се превърне отново в предпочитано за почивка на хората", допълни Дражева.
Това ще стане, след като археологическите паметници бъдат реставрирани и обособени в отделни туристически маршрути. Предвижда се и цялостно проучване и възстановяване на банята на Сюлейман Великолепни от средата на XVII век, изградена върху по-ранните римски бани.
Източник: в. "Дневник"