Кметът смята, че изпълнението на тези заповеди посред летния сезон е абсурдно. Това на практика би означавало станцията да не работи и всички отпадни води в района на селото да се изливат в морето непречистени. „Обжалвали сме и двете заповеди. Поискали сме спиране на изпълнението на едната от тях. Представили сме всички документи, за които в заповедите се посочва, че липсват, включително и договора за строителен надзор. За община Царево е важно обектът да функционира и доколкото е възможно да пречиства отпадните води", уточнява кметът.
Най-важният аргумент на общината е, че за станцията в Синеморец има доклад за преценка на екологичната съвместимост, в която изрично е посочено, че се извършва дълбоководно отвеждане. Единственото условие, което общината не е спазила, е отвеждането да е дълбоководно. Към проектната документация има и няколко становища от РИОСВ - Бургас, които са положителни и с които на практика се дава съгласие пречистването и отвеждането на водите да се извършва по този начин.
Според извършени замервания на морската вода от РИОКОЗ - Бургас в района на пречиствателната станция в Синеморец няма отклонения от санитарно-хигиенните норми. Затова кметът смята, че ДНСК действа прибързано и се презастрахова . За дирекцията според него е важно да забрани работата на един обект, защото така ще се каже, че е реагирала. „Крайно време е да се разбере, че морските общини не могат сами да носят отговорност за изграждането и поддържането на техническата инфраструктура, която през лятото обслужва население , многократно надвишаващо числеността на местното население. Чрез модела „държавата наказва, общината - плаща" природата няма да бъде опазена!", коментира Арнаудов. Той продължава да поддържа позицията, че крайбрежните общини трябва да поставят открито пред обществото проблема с изграждането на инфраструктурата и към решаването му да се подходи мащабно, като се обединят усилията на местната власт, държавата и частните инвеститори.