Измененията бяха приети на първо четене през изминалата седмица. Освен смяна на ресорното министерство за пясъчните ивици, те предвижват и автоматично удължаване с една година на договорите, които изтичат през 2016-та. Това не е законосъобразно и е възможно между първо и второ четене да има промяна, коментира Бойчев.
Според него времето до началото на сезона е недостатъчно за решаването на 3-те най-важни въпроса в управлението на всяка ивица: ситуирането на свободните зони, определянето на цени на чадъри и шезлонги и одобряването на схемата за поставяемите обекти.
Очаквало се след окончателното приемане на промените в Закона за Черноморското крайбрежие до 2 месеца да започне прехвърлянето на документацията от МРРБ към Министерството на туризма и едва след това експертите да анализират документацията.
Според него при това темпо няма как да се създаде организация за осъществяване на контрол, което може да доведе до хаос по ивиците.
Последните промени в Закона за Черноморското крайбрежие отново "прескачат" общините като евентуален стопанин на плажовете. В момента те могат да кандидатстват за наематели на общо основание.
С Централния плаж община Бургас даде пример как се управлява адекватно една плажна територия, ако преценим, че това е правилната посока в развитието на плажовете ни, не е проблем да променим закона и да дадем приоритет на общините, смята Бойчев. Той подчерта, че е изключително важно час по-скоро да се въведе категоризацията на плажовете.
Източник: "24 часа"