Инициативата е на българския евродепутат доц. Маруся Любчева, която е поканила за официалното откриване голяма българска делегация.
Форумът включва изложбени експозиции, представяне на общините в модул "Хора и градове", презентация на Пристанище Бургас, изпълнения на източноправославна музика, дегустация на вино.
Проектът е дело на д-р Стефан Пейков, президент на Международния търговски и културен център ГЕОПАН, а пространственото и графично решение са дело на пловдивския графичен дизайнер Константин Отонов.
В белгийската столица посетителите на изложбата ще се срещнат с "Вечното пристанище" -Бургас, "Белият град" - Балчик, "2500 години история" - Несебър, "Градът на солта" - Поморие, "Благодатни крайморски полета" - Карнобат, "Порт Василико" - Царево, "Дебелт" - Средец, "Етноси"- Руен и "Приморско" от община Приморско. Созопол е представен чрез "Аполония Магна" и чрез авторската фотоимпресия на Тодор Ставрев. В изложбата ще присъства и крайбрежна Странджа с автор на текстовете проф. Александър Фол.
Музеят на солта в Поморие е единственият в България и Източна Европа специализиран музей за производство на сол чрез слънчево изпарение на морска вода. Смята се, че солниците са съществували още преди основаването на града - около V век пр. Хр. Музеят е открит на 7 септември 2002г. Създаден е с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез програмата "Фар", в изпълнение на проектите "Всичко за солта" - 2001-2002г. и "Развитие на Музея на солта в Поморие като завършен обект на културен туризъм" - 2004-2005г. Солниците към музея произвеждат сол по същия начин, както това е ставало през столетията.
Кметът на Поморие инж. Петър Златанов ще поднесе на всички евродепутати щипка черноморска сол от "солните градини на Анхиало"/ старото име на града/. Г-н Златанов е член на представителната делегация, участваща в културния форум.