© | За трета поредна година Община Несебър връчи грамоти на най-сръчните и най-добре представилите се в изработката на мартеници. Събитието се състоя в читалище "Яна Лъскова" точно на 1 март, когато отбелязваме уникалния български празник Баба Марта. Културната проява е по линия на инициативата "Да съхраним изконните български традиции" и бе уважено лично от кмета на Несебър Николай Димитров. В поздравителното си слово той не пропусна да благодари на всички, които са се включили в процеса на създаване на такива майсторски произведения, които смайват посетителите със замисъл, послание и изработка.
Златин Чаушев, началник-отдел на "Несебър - Световно наследство", малко преди да връчи грамоти за най-атрактивните и естетически мартеници, сподели че тази година общината има идея да откупи онези от тях, които съхраняват и показват най-силно българщината чрез високо художествено майсторство. Грамоти получиха пенсионерските клуб в градовете Обзор и Свети Влас и селата Равда, Гюльовца, Оризаре, Тънково, Кошарица, к.к. "Слънчев бряг", НЧ "Г. С. Раковски 2013" - с. Раковсково, Демократичен съюз на жените - град Несебър, ОДК - Несебър, както и жителите на с. Приселци, с. Баня и с. Паницово.
Сред уникалните мартеници, които бяха изложени във фоайето на читалище "Яна Лъскова" се открояваше цяло образцово село, изработено в бяло и червено, както и "картина" от битовия живот на българите от старо време - деца в люлка и работлива жена с хурка. И двете интересни произведения на изкуството са дело на жителите на с. Баня. Друг любопитен акцент в експозицията бе мома, облечена в 100 годишна северняшка носия, която държи хурка в ръка и показва процеса на изработката на конеца за мартеница. Идеята за това представяне на българските традиции е на баба Радка Германова, член на Клуба на пенсионерите в Обзор, която предоставя автентичното фамилно облеклото. Множеството мартеници в изложбата представляваха по своята същност произведенията на изкуството, носеха духа на българщината, впечатляваха с майсторство и подсказваха за сръчността на своите създатели.
Жест на внимание и благодарност към проявеното творчество от жителите на общината бе богатата фолклорна програма, поднесена от талантливите деца на Обединена общинска школа по изкуствата - Несебър. Финал на събитието постави кръшно българско хоро, на което се хванаха и участници и присъстващи. |