Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Очертава се трета година да няма солодобив в Поморийско езеро
Автор: Екип Burgas24.bg 17:00 / 16.03.2023Коментари (0)1007
©
Всички заинтересовани страни, които се включиха във втората среща на Консултативния съвет за Поморийско езеро, се обединиха, че е важно да се възстанови солодобива в езерото, защото с това е свързано не само настоящето, но и бъдещето на Поморие. Трябва да бъде опазен този важен поминък за поморийци и да бъдат предприети спешни мерки за възстановяване на лагуната.

Срещата на Съвета започна с презентация на Лорена Сегура от френския институт за изследване на влажните зони – "Тур дьо Валат“, която представи резултатите от проучване "Мониторинг на социално-икономическото въздействие и екосистемните услуги на Поморийско езеро“.  Проведено в условия на Ковид пандемия в Поморие, то не можа да се осъществи изцяло лице в лице и се наложи част от отговорите да се съберат онлайн. 305 човека са отговорили на 16 въпроса, които оценяват какво е възприятието на хората за проблемите на езерото и за екосистемните услуги, които то предлага.

По отношение на проблемите като най-важни са оценени застрояването на бреговете на езерото и неспазване статута за опазване. Хората искат контрол върху достъпа до езерото, регулация на балнеолечението, екологично образование не само за гражданите, но и за посетителите, дори полицейски контрол. Изоставането на солодобива е най-големия проблем, което се отразява на качеството на калта. Липсва добро управление на зоната, което също води до проблеми.

Спас Узунов от БФБ представи състоянието на местообитанието крайбрежна лагуна 1150* (каквото е Поморийско езеро) като особено тревожно. Мониторингът на експертите го оценява като неблагоприятно – лошо и ако това продължи още 1-2 сезона ще доведе до трайна загуба на неговата площ. Ако тази хипотеза наистина се случи възстановяването на местообитанието ще бъде много трудно, продължително и скъпо, а от неговото качество зависи функционирането на екосистемата на Поморийско езеро.

Димитър Попов, ръководител на проект "Живот за Поморийската лагуна“ сподели за нарушения хидрологичен режим и засипаното мочурище (4 ха) и южен отводнителен канал (в местността Крайчовия завой), което води до заустване на р. Пазариолу/Каменарска в Поморийско езеро, а оттам се намалява солеността и спира солодобивната дейност. Това е "горещата точка“, която е в основата на проблемите за водния режим на езерото. В сегашната ситуация оттук безпрепятствено навлизат голям обем сладки води, което предизвиква негативни реакции, подобно на "ефект на доминото“ в цялата екосистема.

Въпреки многобройните сигнали и проверки с различни институции в страната (БДЧР, РИОСВ-Бургас, ОПУ-Бургас (фирмата изпълнител на проекта за обходен път), Община Поморие, Поморийски солници ЕООД, Зелени Балкани и др.) е установено, че в следствие на засипването със значително количество земна маса е прекъснат отводнителния канал, отвеждащ р. Каменарска извън лагуната. Указан е срок за предприемане на действия и изземване на натрупаните земни маси  и отпадъци и оформяне на засегнатите площи, но резултат няма.

"След като се убедихме, че явно в България няма воля в институциите, случаят да бъде разрешен, повдигнахме въпросът на Европейско ниво и през ноември 2022 г. входирахме ЖАЛБА до Европейската комисия. През май очакваме проверка на място и се надяваме да бъдат предприети конкретни действия.“ – сподели Димитър Попов от "Зелени Балкани“

В края на срещата Лорена Сегура представи опита на Тур дьо Валат в управлението на блатата Вердиер -  част от биосферен резерват Камарг. Това са били частни рибарници, закупени от Тур дьо Валат през 2003 с идея да се възстановят традиционните влажни зони. Използвайки метода за въвличане на различните заинтересовани страни (ловци, риболовци, ползватели на пасища и любители на екотуризма) се създава мозайка от хабитати - пасища, зони за лов и рибарство, зони за отдих и спорт и успешно се възстановяват тези влажни зони.

В срещата на съвета се включиха и дебатираха представители на Община Поморие, РИОСВ Бургас, Областна администрация, М Поморийски солници ЕООД, Зелени Балкани, Българска фондация Биоразнообразие, студенти от Университет "Проф. Асен Златаров“, сдружение "Граждани за Поморие“ и др.

Срещата се проведе в Музея на солта, а след Съвета участниците посетиха и Посетителския център "Поморийско езеро“, където продължиха да обсъждат предизвикателствата пред тази територия. След което се посети и местността Крайчовия завой, където е засипването със земни маси на мочурището и където въпреки сушата в последните месеци – сладка вода продължава да навлиза в езерото.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Регионални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Лято 2024
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Акция на ДАНС и КПКОНПИ, обискираха дома и офиса на шефа на Митниците
Борба за влияние в Близкия Изток
Парламентарни избори 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: