 © |  | Поредното доказателство за огромното културно съкровище, което сме наследили открихме в изпълненията на фолклорен ансамбъл „Слънчев бряг" в концертът „Местен фолклор". Не случайно той бе избран от община Несебър като част от инициативата за създаване на културен продукт.Ако за нас българите един такъв концерт предизвиква възхищение и прилив на национална гордост, то за чужденците, които обградиха Амфитеатъра и останаха дори правостоящи до края на концерта, той бе една натурална атракция. В рамките на 60 минути, те получиха безценен подарък - частица от многозвучната българска душевност.
Музикално - танцовият спектакъл с приказното заглавие „Яна и либе" сполучливо съчета обработен и автентичен български фолклор. Сюжетното действие е дело на ръководителя на ансамбъла Денислав Кехайов и бе оформено по мотиви от народния бит и традиции от епохата на Възраждането. В основата стои любовната история между Никола и Яна, поставена на изпитанието на времето, в което момата чака своя любим да се върне от гурбет. С неговото завръщане идва радостта не само в сърцето на девойката, но и в цялото село.
Въздействието на сюжета бе подсилено и от присъствието на сцената на „гюльовските баби" от състава за автентичен фолклор с ръководител Пенка Желева. Те пресъздадоха типична седянка, насядали на пъстри черги с хурки и вретена, а по-късно на фона на бурни аплодисменти, извиха хоро и изпълниха няколко автентични народни песни.
Присъстваше и „музикантът" - част от всяка епична любовна история, който по хумористичен начин представи на публиката някои от типичните народни инструменти - гайда, кавал, двуянка, дудук и др. В кулминацията на спектакъла се завихри зрелищен кукерски танц - символична битка между силата на доброто и любовта и тази на злото и завистта.
Танцьорите от ансамбъл „Слънчев бряг" накараха публиката да следи изкусните им движения и перфектен синхрон със затаен дъх. С много настроение те представиха колаж от фолклорни ритми от различни краища на България, майсторски подредени като цялостно произведение. „Искахме да покажем разнообразието на българския народен танц, на фолклорната ритмика и мелодика, както и костюми от различните краища - обясни режисьорът и създателят на либретото - Денислав Кехайов. - Подготвихме този спектакъл по начин, с който в рамките на един кратък концерт да покажем повече от българския фолклор".
Танците в спектакъла са поставени от един от най - големите хореографи на България Тодор Бекирски, а тяхната реализация е дело на хореографа на ансамбъла Тони Йотов. Ансамбъл „Слънчев бряг" има 40 - годишна история. Дълги години е професионален щатен ансамбъл, създал едни от най - добрите изпълнители на родния фолклор. В момента състава наброява 30 човека, от които 90% са възпитаници на Общинската обединена школа по изкуствата.
Живеем с убеждението, че познаваме добре българския фолклор. И въпреки това всеки път щом се докоснем до него, се изумяваме колко пъстра е палитрата от емоции, събрани в няколко куплета и движения. Красотата му не може да бъде описана с няколко изречения. Тя трябва да се види, да се чуе, да се усети...Дано има повече такива концерти, защото именно в традициите на миналото ще открием смисъла на бъдещето. |