Шестима пипнаха марсилска треска за месец в Бургаско

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:29 / 03.06.2016
857
Шест случая на марсилска треска са регистрирани в Бургаско през последния месец. През изминалата седмица е отчетен един нов пациент, заразен с болестта, както и един с лаймска болест, установи справка на Burgas24.bg.

В Бургаски регион през 2015 г. бяха регистрирани 28 случая на марсилска треска, както и на 1 починал. За 2014 г. са регистрирани 25 случая на заболели от марсилска треска, спрямо 39 за 2013 г., като за 2012 г. са 31 и 32 случая за 2011 г.

Марсилската треска или средиземноморска петниста треска е едно от най-разпространените заболявания, предавани чрез кърлежи, информират от РЗИ.

Заразяването става чрез ухапване от кучешки кърлеж и по-рядко при попадане на телесното съдържимо на кърлежа през конюнктивата на окото и при размачкването му с пръсти.

Преките причинители на заболяването са рикетсии, а резервоар /преносител/ на заразата са специфични кърлежи.

Сред кърлежовопреносимите инфекции заболеваемостта от марсилска треска в България е най-висока.

В повечето случаи на мястото на кърлежовото ухапване се развива т. нар. "първичен афект" - тъмно петно, което представлява малко уплътняване на кожния участък, покрит с неболезнена твърда коричка.

Инкубационният период на марсилската треска е от 6 до 10 дни. Заболяването започва с втрисане, висока температура до 39 - 40 градуса, силно главоболие, болки по ставите и мускулите, особено по долните крайници, до невъзможност за движение, отпадналост, гадене, изразена интоксикация.

От третия до петия ден от началото на заболяването се появява характерен петнист обрив, който започва от крайниците и постепенно се разпространява по тялото. Обривните единици са розови, но могат да придобият кръвенист характер. Симптомокомплексът - температура, обрив и черно петно е характерен за марсилската треска и подпомага клиничната диагноза, но е необходимо и лабораторно потвърждение. За доказване на специфичните антитела се изследват две серумни проби - една в началото на заболяването и втора - 15 дни по-късно.

Стандартният режим на лечение включва 7-10 дневен антибиотичен прием по лекарско предписание.

От РЗИ съветват за предпазване от ухапване на кърлежи да се използват плътно прилепнали към краката и ръцете дрехи при работа на полето. Също така да се предпочитат утъпкани и лишени от буйна растителност места за разходки сред природата. При излети е добре да намазвайте откритите части на тялото с отблъскващи кърлежите средства. Важно е след престой на открито да се извърши щателен оглед на дрехите и тялото за наличие на кърлеж.

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Започна ремонтът на Дюлинския проход! Скоро тези дупки ще са в ис...
Хиляди руснаци и украинци са се заселили в Бургаско само за годин...
Мъж от Винарско държи незаконни оръжия в дома си
В едно село в Бургаско живее само един човек, има друго без нито ...
Отлична работа на карнобатската полиция
Мъж от Сунгурларско разбра, че полицията дебне за пияни шофьори и...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).