 © Burgas24.bg |  | Масово не се спазва флаговата сигнализация на плажа. Това заяви в интервю Николай Иванов, зам.-председател на Асоциацията по водно спасяване. При зелено знаме - хората могат да се къпят, при жълто - е забранено влизането с надуваеми предмети, при червено - е абсолютно забранено влизането в морето. Често обаче летовниците пренебрегват и флаговата сигнализация, и предупрежденията на спасителите.Много е важно да не се употребява алкохол на плажа. Това обаче също е често срещано нарушение. Според Иванов - поне два часа трябва да минат след употребата на алкохол, преди да се влезе в морето. Човек не бива да влиза във водата и след обилно хранене, а трябва да изчака поне час.
На въпрос - дали затварянето на заведенията по плажа ще спомогне за преодоляването на този проблем, Иванов каза: "Аз не съм против заведенията на плажа. Все пак концесионерът трябва да печели от нещо". Въпреки това - според спасителя, трябва да се намери разумен компромис - например да не се продава твърд алкохол в заведенията на плажа от 8 до 18 часа, когато е работното време на спасителите и плажът се охранява.
Друг сериозен проблем е непознаването на морето и неговите рискове. Това се отнася основно за хората от вътрешността на страната, които смятат, че са добри плувци и могат да се справят и с бурните води. Това обаче не е така. "Ето, такива са и младежите, които се удавиха при Силистар. От четири - пет дни, може би дори седмица, има мъртво вълнение, дъното е издълбано. Дори и най-добрият плувец може да не успее да се справи с такава ситуация. Бих казал, че подценяването й е най-лошото нещо", коментира Иванов.
Той коментира, че на всички неохраняеми плажове има табели. Въпреки това хората много често ги избират, защото не са застроени и са на свободен достъп.
Източник: Агенция "Фокус" |