Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
НачалоФутболБаскетболВолейболДругиГалерииЛичностиСтатистики
Спортните новини: Днес (4) | Вчера (3)
Колко хора ще получат обезщетение при така създалата се ситуация?
Автор: Диана Бикова 10:56 / 25.03.2020Коментари (1)484
©
От момента на въвеждането на извънредното положение у нас и принудителния престой вкъщи заради коронавируса основният въпрос и на хората, и на работодателите беше как ще се узакони това. Вчера от КНСБ обявиха, че само 100 000 души ще получат обезщетение на 60% от доходите си, съобщи икономистът Румен Гълъбинов. 

Масовата практика е работниците и служителите да бъдат пуснати в платен, ако имат, и/или неплатен отпуск. В Кодекса на труда обаче има специален член, който регламентира процедурата в извънредни ситуации. В КТ, раздел III - Други видове обезщетения, чл. 218 разглежда казуса за обезщетенията при природни или обществени бедствия. Ето и точните текстове:

Чл. 218. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)

(1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 102 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.) Когато при бедствие работникът или служителят е възпрепятствуван да се яви на работа, заплаща му се обезщетение в размер 50 на сто от брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е бил възпрепятствуван да работи, но не по-малко от 75 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 102 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.) Ако работникът или служителят е взел участие в спасителните работи при бедствие, заплаща му се пълният размер на брутното трудово възнаграждение.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Обезщетението по предходните алинеи се изплаща от работодателя, при когото работникът или служителят работи.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Причините за неявяването на работа и участието в спасителните работи се установяват от кметството, от общинския съвет или от друг държавен орган.

Експерти по трудово право коментират още, че при престой повече от 15 работни дни работодателят може да прекрати трудовия договор с предизвестие, каквато перспектива се очертава. Въпросът е дали ще се плати за неспазено предизвестие и още едно брутно възнаграждение за оставане без работа? В момента масова практика е или да пуснат работниците в неплатен отпуск с уговорка, че ще им внесат осигуровките, което не е ясно дали ще бъде спазено, или търсят начин да ги освободят по взаимно съгласие, дисциплинарно уволнение или друг член от КТ.
Още по темата: общо новини по темата: 4236
06.08.2020
06.08.2020
06.08.2020
06.08.2020
06.08.2020
06.08.2020