Д-р Кателиева: Страшното е, ако се окаже, че в спешните отделения не се прави триаж

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
16:38 / 03.02.2022
1013
Като нормативна уредба има разписани 134 страници Стандарт по спешна медицина, приет преди пет години. В него 62 страници са посветени на работата на спешните отделения. Това коментира д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ.

За първи път имаме министър, който освен персонална грешка, търси системна грешка, защото прави проверка на всички спешни отделения в страната. Страшното е, ако се окаже, че наистина триаж не се прави в спешните отделения, независимо че това е залегнало в нормативни актове, вътрешни правилници за ред в болниците и спешните отделения. Това много лесно може да се установи, като се прегледат амбулаторните листи на преминалите пациенти за последните четири години и се види, че там никъде не е написан код на спешно състояние. Това означава, че не се прави триаж, това означава, че се импровизира, както за съжаление видяхме, че се случи в този случай, коментира д-р Кателиева пред Радио "Фокус".

По думите й във врачанската болница видяхме един млад, току-що завършил човек, който е реагирал абсолютно неадекватно. "Надявам се това нещо да не е практика в други болници в страната, каза още тя.

Тук просто има един млад човек, който най-вероятно е завършил скоро, който е учил евентуално медицина, т.е. дистанционно заради КОВИД, който може би за първи път виждаше умрял човек, умиращ човек, и просто не можа да реагира. Реагираше абсолютно неадекватно и надявам се това нещо да не е практика в други болници в страната. Защото хората трябва да ни вярват, хората трябва да вярват, че като дойдат в спешното отделение, ние ще им помогнем. Затова сме там с цялата си квалификация и опит, за да им помогнем, обясни Десислава Кателиева.

Тя добави, че ако проверките докажат, че триаж не се прави, а се импровизира е редно Министерството на здравеопазването да направи тази стъпка, която е предприета за приемането на спешните повиквания на телефон 112.

Бяха приети протоколи и се наложиха. И в момента колегите на спешния телефон работят с тези протоколи и преценяват кодовете на спешност, и според това се изпращат екипите. Такива протоколи могат да бъдат разработени. Аз лично мога да предоставя преведен канадския триаж, по който половината спешни отделения в света работят, който може да се адаптира към българския триаж, който е трицветен, за разлика от повечето триажни протоколи по света, които са в пет цвята. Това са реални неща, които могат да се случат, коментира още д-р Десислава Кателиева.

Виж коментарите (0)

Още по темата (19):
11.03.2022 Обявиха резултатите от проверките по случая с починалата във Враца жена
24.02.2022 Съобщиха резултатите от аутопсията на жената, която почина пред спешното отделение във Враца
08.02.2022 Москов: Рискът Спешните отделения на "Пирогов" и "Света Анна" да се превърнат като това във Враца е реален
08.02.2022 След скандалния случай във Враца: Нов сигнал за същото лечебно
заведение
07.02.2022 Бивш здравен министър: Случаят от Враца, при който загина жена, показа цялата неадекватност на здравната ни система
05.02.2022 Мъжът, заснел клипа в болницата във Враца, живее между благодарността на близките и упреците в социалните мрежи
Още новини от Национални новини:
Андре Токев: Животът е едно уравнение и ние трябва да се забавляв...
Валентин Мундров: Да върнем доверието в машините, след това да въ...
Почернена майка и автоинструктор: 500 лева кеш и взимаш шофьорска...
НИМХ сложи край на жегите с прогнозата си за близките дни
Красимир Георгиев, АКАБ за новите промени: Целта е кандидат-шофьо...
Борисов: С нашия глас ще направим така, че ЕС да се управлява доб...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).