Да развенчаем митовете за срочните договори

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
11:01 / 19.04.2024
1011
Често се случва хората да се притесняват, че ако сключат срочен трудов договор, ще бъдат ощетени по някакъв начин, особено ако техните колеги работят с трудови договори за неопределено време. Експертът по трудово право д-р Тодор Капитанов и създател на платформата mywork, разглежда какви са фактите и митовете около този въпрос и как срочният трудов договор всъщност не означава по-ниски права или по-лоши условия на работа.

Мит: Работниците по срочен трудов договор са по-неблагоприятно поставени

Истина: Първият мит, който често се разпространява, е, че работниците със срочни трудови договори са в по-неблагоприятно положение спрямо тези с трудови договори за неопределено време. Всъщност трудовото законодателство много държави, включително и в България, гарантира, че работниците и служителите по срочен трудов договор имат същите права и задължения, каквито имат тези с трудови договори за неопределено време.

Мит: Работниците по срочен трудов договор са по-лошо заплащани

Истина: Заплащането на работниците и служителите по срочен трудов договор зависи от техните договорени условия и квалификация. Законът не допуска разлика в заплащането за същата работа базирана на видът на трудовия договор. Това означава, че работниците по срочен трудов договор трябва да получават справедливо и равностойно заплащане за своя труд.

Мит: Срочните работници нямат право на отпуск

Истина: Срокът за отпуск на работниците се определя съгласно законовите разпоредби и обикновено не зависи от вида на трудовия договор. Работниците по срочен трудов договор имат право на отпуск, както и тези с трудови договори за неопределено време. Периодът и условията на отпуск се определят в съответствие с закона.

Мит: Работниците със срочен трудов договор нямат социални права

Истина: В много случаи, социалните права, като здравно осигуряване и пенсии, се предоставят на работниците по срочен трудов договор, като същите условия важат както за тях, така и за работниците с трудови договори за неопределено време. Важно е да се информирате за правата си и да се консултирате с адвокат или юрист, ако имате въпроси или съмнения.

Законът също постановява, че трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна. Това важи и при срочния трудов договор за заместване на отсъстващ работник или служител, ако трудовият договор със замествания се прекрати през време на заместването.

Срочният трудов договор не означава по-ниски права или по-лоши условия на работа. Работниците и служителите по срочен трудов договор имат същите права и задължения, каквито имат тези с трудови договори за неопределено време. Те не могат да бъдат поставяни в по-неблагоприятно положение, освен ако законът ясно го предвижда. Важно е да се информирате и да се консултирате със специалисти, за да разберете какви са вашите права и как да ги защитите.

Справка:

чл. 68 от Кодекса на труда

чл. 69 от Кодекса на труда

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Проблеми с издаването на шофьорските книжки
Сузанита за Кристиан: Сигурно са били друсани с райски газ
Бойко Борисов: Сега всички отвън разбират каква огромна грешка са...
Борисов от Враца: Няма да ви стигнат нито работниците, нито проду...
Борисов с реакция след покушението над словашкия премиер Роберт Ф...
Министерски съвет осъжда атентата срещу словашкия премиер


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).