Десетки сънародници ходят на пазар при "жертвите от българския фашистки окупатор"

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
17:48 / 22.01.2023
1681
През последните години десетки хиляди българи масово посещават общините в Западните покрайнини в съседна Сърбия. Най-много българи се срещат в Цариброд, Пирот и Ниш и особено по време на празници и през почивните дни, предаде  БГНЕС.

Обикновено новините за "българския десант“ в тези места се свързват с ресторанти и СПА-центрове. В еднообразните репортажи непрекъснато се говори за по-ниските цени на туристическите услуги и разрешението да се пуши свободно навсякъде.

В Пирот, който през средновековието се нарича Момчиловград се намира, един от символите и красотата на града – Момчиловата крепост. Разположена до река Нишава, крепостта е построена през XIV век от известния български владетел от Родопите Момчил войвода. До Освобождението от османско робство Пирот е изцяло български град.

Сръбското проникване започва през 19-ти век. Никъде около Момчиловата крепост, която от 1979 г. е Паметник на културата, няма никаква информационна табела, че тя е българска. Няма дори данни за "сръбската" легенда, която твърди, че е била построена от княз Лазар.

Оглушителна е и липсата на информация за двете български църкви – "Рождество Христово“, по-известна на всички в града като "Пазарската“ църква. Тя е построена през 1834 година от български майстори, също като и "Успение Богородично", създадена от Никола Йованов Образописец от Самоковската школа. От стенописите ясно си личи българският характер и произходът на двата храма. Липсата на информационни табели явно прикрива желанието да се пренапише миналото. Така както става по тези места от 150 г. насам.

А табели в Пирот не липсват и особено в централната част, в памет на "жертвите от окупатора или пък за убитите от сътрудниците на врага".

И, разбира се, "в духа на добросъседските отношения и спазването на правата на българското национална малцинство в Сърбия“, всяка година има чествания в памет на "жертвите от българския фашистки окупатор“. А на тях задължително присъства по някой и друг министър от Белград. Сигурно за да не пострада "дружбата между двата братски народа“.

На въпроса на БГНЕС дали се намираме в построената от българите църква, клисарят в една от тях с намръщен тон отговори: "Тук няма нищо българско, тук всичко е общо, балканско“.

Излишно бе да поискаме повече пояснения за това какво означава - общо балканско.

При толкова масирано българско присъствие за пазар или за отдих с минимални усилия местните власти може да увеличат приходите си и печалбите от нашите туристи - като посочат богатото културно историческо наследство. Но, истината е по-страшна от парите и печалбите, колкото и големи да са те.

Виж коментарите (1)

Още по темата (865):
04.05.2025 Президентът на РМС: Гоце Делчев беше и ще бъде част от нас, нашата история, настояще и бъдеще
12.02.2025 МВнР скочи срещу изказване на премиера на Република Северна Македония
18.12.2024 Димитър Русков: Сърбия по някакъв начин не иска да допусне Северна Македония да бъде интегрирана в европейското семейство
05.10.2024 Димитър Русков: РСМ залъгва с изкуствени проекти, а реториката им се пренася от България срещу целия ЕС
29.09.2024 Соломон Паси за отношенията между България и РСМ категоричен: Единственият печеливш е Русия
28.09.2024 Красимир Каракачанов: Господин Мицкоски ще се опитва да насажда омраза не само към България
Още новини от Национални новини:
Киселова от Пещера: Само единни можем да съхраним и предадем след...
Заловиха тираджия, за когото се предполага, че е убил човек в Про...
Катастрофа на АМ "Тракия"! Има и линейка
Божидар Божанов: Разговорът за дясно обединение предстои
Ген. Константин Попов за отбраната на континента: Европа закъсняв...
Адвокатът на Иван: Разплака се, иска да види майка си


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).