Изследват появата на "нов ковид диабет"

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:55 / 10.11.2021
817
По време на пандемията от коронавирус 39% от болните с диабет са прекратили временно лечението си заради затруднена болнична грижа, което е 200 000 души. 2% са го спрели изобщо, което е 10 000 пациенти. Това сочи проучване, което бе представено по време на пресконференция на тема "Достъп до здравна грижа за пациентите с диабет по време на пандемията от COVID-19". Тя се организира от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) по повод Световния ден за борба с диабета - 14 ноември.

Над 510 000 в България живеят с диабет, стана ясно на пресконференцията. С най-модерните, с най-хубавите лекарства, все пак диабетът у нас се увеличава, тъй като контролът е лош.

Проф. Цветалина Танкова, ръководител на Катедрата по ендокринология в МУ-София и началник на Клиниката по диабетология в УСБАЛЕ "Акад. Иван Пенчев", обясни, че пациентите с диабет са в състояние, което е рисково за протичане на коронавирус. Пандемията са отрази неблагоприятно на хората с диабет, особено след като имаше паника и новини, че сред починалите има хора със заболяването, както и заради ограничената физическа активност, посочи специалистът.

Д-р Танкова анализира в подробности опасностите, които носи COVID-19 за болните от захарен диабет. Интересен факт е, че при болните и от диабет тип 1, и тип 2 рискът от хоспитализация е висок и идентичен. Представени бяха три проучвания.

Ако се е контролирало добре заболяването смъртността при болните пациенти е била 1.1%, а при хората със захар 10 над нормата смъртността е била 11.1%, сочи проучване, направено в Китай.

Кохортно проучване във Великобритания от януари-май 2020 г. показва, че хипергликемията е независим рисков фактор за смъртност при коронавирус.

Проучване, публикувано във "Вашингтон поуст", сочи, че COVID-19 е отворил нов тип диабет. Този диабет е различен, предизвикан сред хора, прекарали заболяването, съобщи д-р Танкова. Дали е диабет 1, диабет 2 или ковид диабет (б.а. доста декомпенсиран диабет) - има нещо ново, което се вижда в клиничната практика и в момента се създава международна база данни за новооткритите случаи, чрез която да се проучи каква е характеристиката и прогнозата, какви са рисковете, с какво ще се лекува. Със сигурност това е ново отклонение в гликемичния контрол, посочи лекарят.

Новооткритият диабет или неконтролираната хипергликемия по време на коронавирус носи със себе си три пъти по-висока смъртност, тъй като, ако не си имал болестта, рязко се качва кръвната захар и рискът от смърт се увеличава три пъти, докато при пациентите, които са имали диабет и карат коронавирус, рискът от смърт е два пъти по-висок.

За д-р Танкова посланието е, че всяка хипергликемия по време на коронавирус трябва да бъде лекувана, а това става по стандартния начин. На въпрос дали новият тип диабет се получава при лечение с кортикостероидната терапия, специалистът уточни, че тепърва се събират данни от пациенти, но това е малко вероятно, обсъжда се дали коронавирусът не атакува директно B-клетките на панкреаса, пише news.bg. Цветалина Танкова каза обаче, че при първата пандемия от коронавирус преди години също е установено, че 50% от хората са развили диабет, но години по-късно са останали 5%. Това е оптимистично, че се развива заболяването по време на инфекцията и после отшумява, посочи тя.

По време на пресконференцията бе отбелязано още, че е осигурена оптимална грижи за хората с диабет по време на пандемията - оптимален гликемичен контрол, контрол на сърдечно-съдови рискови фактори, придържане към терапия, подкрепа и подготовка на пациентите за среща с коронавирус.

Проф. Цветалина Танкова обясни още, че в Клиниката по диабетология в УСБАЛЕ "Акад. Иван Пенчев" в момента повечето пациенти са изкарали коронавирус и диабетът им е излязъл от контрол, други са в декомпенсирано състояние. Интересно за нея е, че след прекаран леко коронавирус има пациенти с усложнен диабет и такива с прекаран тежко вирус и никаква промяна в състоянието им. Едно е обаче сигурно - че болните с диабет карат продължително заболяването.

Бе представено и онлайн проучване сред пациенти с диабет на Националната пациентска организация, проведено в периода 29 септемри-21 октомври при 281 пациенти. Според него лечението при болни от диабет е прекъснато само при 1%, затруднен достъп до ендокринолог са имали 45%, забавено диагностициране - 17.6%, неповлияни са 36%, всеки четвърти е имал проблем с терапията, отказан преглед е имало при 71%. Специалистите обаче препоръчват и в момента, ако нямат спешна нужда - за болните от диабет не е препоръчително.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14361):
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Окончателно: Оправдаха Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие риск от усложнения, не предприемайте самолечение!
08.04.2024 Костадинов се изправя пред съда
Още новини от Национални новини:
Проф. Чорбанов: Дано в понеделник да не бъде обявена епидемия, ка...
За седмица с металотърсач на плажа си купуваш телевизор
ПП-ДБ има готовност да преговарят с ГЕРБ за общо управление, но п...
Асен Агов: Евроатлантическите партии трябва да се съберат, защото...
Какво ще е работното време по празниците за "Кауфланд", "Лидл", "...
Как работодател заплаши с уволнение свой служител, само защото е ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).