Проф. Червенякова: Лекувахме пациенти с COVID-19, но с отрицателни PCR тестове

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (2)
18:57 / 28.05.2020
1817
Над 130 души с COVID-19 са лекувани в столичната Инфекциозна болница. Това каза в "Лице в лице“ по бТВ директорът на лечебното заведение проф. Татяна Червенякова и допълни, че от тях 40 са били с положителна PCR реакция. "Това не означава, че те не са с COVID-19.

В Инфекциозна болница постъпват средно тежки и тежки форми и такива, които се нуждаят от интензивно наблюдение. Що се касае, че не всички са били положителни на PCR, тази диагноза се поставя и на базата на епидемиологични данни, клинични симптоми и рентгенов образ“, уточни проф. Червенякова.

По думите ѝ клиничните симптоми на заразените с коронавирус си приличат, но задухът отличава COVID инфекцията от другите респираторни заболявания. "В момента навлизат летните вируси, които също засягат дихателната система. Голяма част от тях са негативни за коронавирус“, добави директорът на столичната Инфекциозна болница, цитирана от "24 часа". Медикът посочи, че няма място за паника при втора вълна от COVID-19 – лечебните заведения са подготвени, а лекарите вече бързо се ориентират като срещнат коронавирусна инфекция.

Тя препоръча на пациентите да се доверят на здравната система. "Едва 15% са тежките случаи, при едва 5% се стига до интензивно лечение. При тежките форми се направиха много програми, които определят терапевтичните режими“, каза проф. Червенякова и допълни, че различните насоки за предпазване от инфекцията са, защото вирусът е нов и медиците се учат в движение.

Тя посочи, че е твърде рано да се коментира дали се изгражда имунитет към коронавируса, както и да се отхвърля напълно лечението с хидроксихлорохин заради страничните ефекти при сърдечноболните пациенти.

"В България има опит при лечението с този медикамент и има положителен ефект от този препарат. Тук въпросът е, че трябва да се следи плазмената концентрация на препарата и да се дозира индивидуално“, каза проф. Червенякова.

Директорът на столичната Инфекциозна болница заяви, че не е един факторът за по-ниската заболеваемост в България. "Има и климатични особености – влажност, слънце, има и БЦЖ ваксина, има и генетична предразположеност на имунната система“, добави тя.

Виж коментарите (2)

Още по темата (14361):
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Окончателно: Оправдаха Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие риск от усложнения, не предприемайте самолечение!
08.04.2024 Костадинов се изправя пред съда
Още новини от Национални новини:
Проф. Чорбанов: Дано в понеделник да не бъде обявена епидемия, ка...
За седмица с металотърсач на плажа си купуваш телевизор
ПП-ДБ има готовност да преговарят с ГЕРБ за общо управление, но п...
Асен Агов: Евроатлантическите партии трябва да се съберат, защото...
Какво ще е работното време по празниците за "Кауфланд", "Лидл", "...
Как работодател заплаши с уволнение свой служител, само защото е ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).