Ревнива и с изключително високо самочувствие наследница на богато семейство превърна живота на мъжа си в ад

Автор: Диана Бикова
Коментари (4)
17:01 / 30.06.2020
1886
Властни жени агресират след раздяла с половинката си и започват да я тормозят психологически и емоционално. Това е един от вариантите за насилие над мъже, регистрирани от неправителствената организация "Джендър алтернативи", предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Не във всички случаи обаче майката е родителят, който се грижи най-добре за децата си, както е общоприето в България, смята адв. Милена Кадиева. 

Ревнива и с изключително високо самочувствие наследница на богато семейство превърнала живота на съпруга си в ад. Нейните родители още преди сватбата не харесвали зет си, а после при всяка среща не пропускали да го дразнят с дребни изнервящи реплики. Мъжът не издържал и напуснал семейния дом, въпреки че много обичал 4-годишното си момиченце. Преди да се реши да се обърне към съда за регламентиране на режима за лични контакти с детето, съпругата пуснала дело за домашно насилие. На практика жената е легализирала онова, което самата тя е правила и в момента мъжът е в процес да доказва, че не той е насилникът.  

"Това са некадърни, некомпетентни родители, които водят военни действия. За съжаление, в тези случаи, децата са най-потърпевши", коментира адв. Кадиева. Отношенията в едно младо семейство се влошават, когато има намеса от страна на родителите, допълни Любомира Цъцарова, психо-социален консултант във фондацията. 

Около 5-6% от жертвите на домашно насилие са мъже. Наскоро двама братя се оплакали от майка си, че се меси в личния и социалния им живот. "Не е нормално на 33 години да живееш с майка си. Когато има две поколения в една къща, резултатите са или домашно насилие, или развод" - каза адв. Кадиева.

250 дела за домашно насилие се образуват за една година в България, посочи адв. Кадиева. Една четвърт от тях са прекратявани, тъй като жертвата се отказва. В 95.5% от останалите 3/4 случаи се издава първоначална заповед за незабавна защита, която впоследстие става заповед за трайна защита. За съжаление често полицията отказва да регистрира сигнали за домашно насилие и тогава жертвата може да се обърне към прокуратурата. 

Фондация "Джендър алтернативи" прилага Програма за извършители. Според адв. Кадиева най-неуспешната работа е, когато има издадено съдебно решение за включване в тази програма. "Това е неосъзнат насилник, който в следваща връзка пак ще е насилник, но жертвата ще е нова" - обясни юристката. Най-ефективната работа е със самозаявилите се, тъй като те са мотивирани да се освободят от тази зависимост.

Трите най-важни промени в Закона за защита от домашно насилие, които предстои да се приемат, са:

- незабавната защита да е със срок 3 месеца, а не както е в момента един месец;

- насилникът да докаже, че не е извършител, а не жертвата (обикновено жена) да доказва, че е жертва;

- в съда да се разглеждат всички /или основните/ случаи на домашно насилие, а не само от последния месец, тъй като насилието е процес, а не еднократен акт.

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (4)
Още новини от Национални новини:
Фермер: Не може млякото да ми го изкупуват на 80-90 ст., а млечни...
"Политическата коректност" на господин Пеевски - истинската полит...
Експерт: Не бързайте със смяната на зимните гуми
Обявиха кредитния рейтинг на България 
Даровита студенткa ще учи в Кеймбридж и има нужда от нашата подкр...
Две години по-късно: КЗК ни обясни защо се стигна до бой за олио ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).