Това е причината да отлагаме първото дете до след 30-та си година
В днешно време отлагаме раждането на първото си дете все по-напред във времето, след 30-та си година. Какви са причините за тази тенденция? Материални, но и емоционални. Повече по темата ни разказа проф. Весела Банова в “Денят на Фокус".
“Желанието за дете е сложно нещо. Психоанализата вижда, че във всеки отделен случай този въпрос стои по различен начин. Дали ще имат дете или не, зависи от двама души, които могат да бъдат щастливи с дете или може с него да им бъде много трудно. Случайностите не трябва да се пренебрегват. Не е лесно днес един млад човек да бъде самостоятелен, да организира живота си така, че да осигури всичко необходимо за едно дете. Днес има всякакви неща за отглеждането на дете - памперси, всички удобства на днешния ден. Родителят обаче трябва да може да ги осигури. Ако не може, това е причина да отлага раждане", поясни специалистът.
За тези, които искат да градят кариера, да се образоват, детето често остава на заден план до късна възраст, отчете психотерапевтът. “В средите на IT специалистите, например, доходите са много високи и с радост виждам все повече семейства с 3 деца. Това, къде работиш, не ти създава желание за дете, но материалното благополучие все пак може да бъде фактор в решението да имаш поколение", смята Банова.
“Желанието да станеш родител зависи от това, дали ще имаш щастлива среща с друг човек, с когото искаш да живееш. Дали любовта и сексуалното желание ще бъдат на ниво достатъчно дълго и постоянно, за да има двойката дете - това е важен въпрос", подчерта проф. Банова.
“Възрастта за първо раждане се измества все по-напред във времето и това е естествено - преди няколко десетилетия моето поколение изпитваше натиск. Една жена трябваше да стане майка в двадесетте си години, оказваше се този натиск, иначе се смяташе за стара мома. Всеки има право да има дете, но не е нужно на всяка цена да се сдобиеш с едно - детето не е материално благо, част от букета материални блага. След 40-те години обаче влизаме в темата за тялото, което може да ти откаже да имаш дете, ако желанието за него е узряло по-късно", подчерта проф. Банова.
Важно е детето да се прави с любов, в двойка, в която и двамата го желаят, а да не се гледа на детето като на поредното полагащо ни се “нещо", което ние като индивидуалност смятаме, че трябва да “притежаваме", подчерта проф. Банова.