Д-р Колев: Проблемът "потребителска такса" е проблем за финансирането на системата

Автор: ИА Фокус
Коментари (1)
10:40 / 30.01.2023
682
"Проблемът с потребителскате такса е всъщност проблем за финансиране и дофинансиране на системата, както и достъп до системата, а не на последно място и съпричастност и контрол на дейността от страна на пациентите." Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България" на Радио "Фокус" д-р Николай Колев от БЛС по въпроса за желанието на личните лекари да повишат потребителската такса за преглед, .

Д-р Колев посочи, че разговорът за потребителската такса е започнал още от кръгла маса в НС, инициирана от Комисията по здравеопазване. Там са били поставени и много други належащи проблеми на първичната и болнична медицинска помощ, сред които и потребителската такса.

Според него една от основните роли на потребителската такса е да служи като регулатор на потреблението. Той обясни, че това е от значение предимно за системата на първичната и болнична медицинска помощ, но също валидно и за специализираната извънболнична помощ и лабораториите.

"Тази такса с размер от 2% от минималната работна заплата е фиксирана в болнична помощ. Тук трябва да кажем, че тази такса като потребителска е заложена в Закона за здравното осигуряване, но бе замразена през 2012 година с постановление на МС и оттогава нейният размер си остана на 2 лв. и 90 ст., колкото беше и 1% от минималната работна заплата през 2012", коментира още докторът.

Като причини за необходимостта от повишаване на таксата, д-р Колев посочва не само цялостното поскъпване на всичко, но и това че 50% от потребителите са освободени от такса по закон.

"Освобождаването на потребители от такса в началото не създаваше такъв голям проблем, но сега в годините с все по-голямата обращаемост, с все по-лесният достъп до медицинска помощ, това е проблем и то трябва да бъде преосмислено от законодателя - дали това може и трябва да продължава по този начин", допълни още Колев.

Той смята, че повишаването на цената на услугата би довело и до повишаване качеството й, тъй като вървят успоредно.

"Освободените са най-големите потребители и това създава проблем точно с достъпа до здравна помощ на пациентите, които имат нужда. Това са деца до 18 г., деца освободени през ТЕЛК за хронични заболявания, други деца с хронични заболявания по списък, бременни жени, регистрирани безработни в Бюро по труда и т.н. да 50 %. Именно тези 50% са реалните проблеми, когато има не добра възможност за регулация на тяхната обращаемост.", каза още докторът.

Д-р Николай Колев допълни, че все още има дебати частта от хората, използващи  услугите, да имат по-ниска от останалите такса.

Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Бургас:
24-годишна бургазлийка отново с национално отличие!
Единствено в "Меден рудник" все още могат да се намерят жилища на...
Ремонтът свърши: Възстановиха движението по АМ "Тракия" в посока ...
Успокоиха ни: Няма птичи грип в Бургаско!
Преди Horizon Grand Prix отборът на Гимназията по транспорт теств...
Бургаски ученици взеха участие в Деня на отворените врати на Райо...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).