Проституцията, безделничеството и просията вече не се считат за престъпления

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (5)
19:40 / 27.09.2022
1238
Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционни разпоредбите на чл. 329, ал. 1 и ал. 2 от Наказателния кодекс, които се отнасят за просия и за неполагане на труд. Това става известно от сайта на съда.

Решението на съда е по искане на главния прокурор Иван Гешев от 3 май т.г. В него той посочва, че разпоредбите на чл. 329 са твърде остарели и несъответстващи на реалните обществено-икономически условия в страната.

Според главния прокурор текстът от закона не съответства на Конституцията, която прогласява труда като изконно човешко право, не и като задължение, а също и на редица международни актове.

Текстовете от Наказателния кодекс, атакувани пред КС, са от главата за престъпления против реда и общественото спокойствие.

Първата алинея се отнася за пълнолетно работоспособно лице, което продължително време не се занимава с общественополезен труд, като получава нетрудови доходи по непозволен или неморален начин, което се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация. Втората алинея е за този, който системно се занимава с просия. Той се наказва с пробация за срок до две години.

Решението по текста за безделничеството и проституцията, е прието единодушно, а по текста за просията съдия Янаки Стоилов е бил на особено мнение.

Виж коментарите (5)
Още новини от Новини от Бургас:
Нови проблеми по българските плажове, летният сезон блокиран?
И много риба по морето е проблем
24-годишна бургазлийка отново с национално отличие!
Единствено в "Меден рудник" все още могат да се намерят жилища на...
Ремонтът свърши: Възстановиха движението по АМ "Тракия" в посока ...
Успокоиха ни: Няма птичи грип в Бургаско!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).