Сондата "Паркър" на НАСА ще се доближи рекордно близо до Слънцето 

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
12:49 / 24.12.2024
1190
Най-бързият обект, конструиран някога от човек, ще прелети на 23 декември на съвсем близко разстояние от Слънцето, пише Sky News.

Слънчевата сонда "Паркър" ще се движи със скорост 270296 км/ч, докато изучава повърхността и атмосферата на Слънцето.

Това е толкова бързо, че се равнява на скорост, при която разстоянието между Лондон и Ню Йорк може бъде изминато само за 29 секунди.

Скоростта на сондата е толкова висока, защото тя е привличана от огромни гравитационни сили.

В най-близката си орбита "Паркър" ще премине само на 6.1 милиона км над повърхността на Слънцето.

Той ще се намира в короната - свръхнагрятата външна атмосфера, която се вижда от Земята като ярки проблясъци по време на пълно слънчево затъмнение.

Очаква се предната част на космическия апарат да достигне 1400 C и учените от мисията няма да разберат дали той е оцелял, докато не подаде сигнал до Земята, че всичко е наред на 27 декември.

Янпин Гуо, ръководител на проекта и навигацията на мисията, споделя пред британската медия, че чакането ще бъде изпълнено с напрежение.

"Ще го очакваме с нетърпение", споделя тя. "За мен тя е като дете".

"Но съм доста уверена, че ще чуем добри новини и ще получим повече данни от космическия апарат".

Сондата "Паркър" е изстреляна през август 2018 г. и оттогава се движи по спирала все по-близо до Слънцето. Това е нейната 22-ра обиколка.

Учените се надяват на огромна порция данни, които да помогнат за разбирането на нашето слънце. Екип от Лондонския колеж "Империал" анализира данни от предишна обиколка и откри остри пречупвания в магнитното поле на Слънцето, които генерират слънчевия вятър с милиони км в час.

Виж коментарите (0)

Още по темата (20):
22.04.2025 SpaceX изстрелва атомни часовници с лазери, за да провери теорията на
Айнщайн
17.04.2025 "Революционен момент": Учени откриха планета с ясни признаци на живот
08.03.2025 НАСА обяви кацането на модула Athen на Луната за обречено
15.01.2025 Първият български спътник "Балкан-1" бе изстрелян в околоземна орбита с ракета Falcon 9 на SpaceX
13.01.2025 Компанията на Джеф Безос се подготвя да изстреля ракетата New Glenn в
орбита
27.12.2024 Сондата "Паркър" на НАСА се приближи рекордно близо до Слънцето и изпрати сигнал до Земята
Още новини от Любопитни новини:
Българка: При баницата се редуват кори и плънка с малко олио, док...
Астролог: Хората вече избират почивката си според зодията
Празник е!
Почина култов холивудски режисьор
На стари години се разцелуваха страстно на улицата
Какво трябва да знаете, ако решите да тръгнете към Европа с автоб...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).