Ватерполният Черноморец влезе в Топ 4 на турнира за Купа България
Автор: Екип Burgas24.bg 10:28 / 01.12.2022Коментари (0)466
©
С изцяло подновен състав отборът на Черноморец успя да спечели четвърто място в турнира по водна топка за Купата на България – мъже. Мястото в първата четворка е голям успех за бургаския клуб. През този сезон в него играят предимно млади състезатели, като голяма част от тях записаха дебют при мъжете.

В хода на турнира няколко от по-опитните играчи получиха различни контузии на ръцете. Двама отпаднаха от по-нататъшно участие, а травмата на третия не му позволи да играе пълноценно в част от срещите.

Въпреки кадровите проблеми, "Черноморец“ записа три победи. В редовното време две от срещите завършиха с реми. Според новото правило на ФИНА, при равенство за първи път се изпълняваха наказателни удари до излъчването на победител. Момчетата на треньора Петър Йонов бяха по-точни и елиминираха Ботев 2000 с 21:19 /12:12 в редовното време/ и Локомотив НН с 14:12 /10:10 в редовното време/. Третата победа Черноморец записа в бургаското дерби, в което се наложи над съгражданите си от Нептун с 12:10.

Единствената загуба бургаският отбор инкасира от носителя на трофея КПС Варна с 6:13. Заради получено разтежение титулярният вратар Михаил Колев пропусна двубоя, като неговото място зае младият му съименник Михаил Кошничаров.

Така "акулите“ си осигуриха участие в мача за третото място.

В малкия финал Черноморец отстъпи пред мъжкия състав на ЦСКА със 7:11.

турнира включихме много млади момчета и всички те са юноши на Черноморец. Част от тях за първи път играха при мъжете. Имаме резерви. Очакваме за мачовете от новото първенство присъединяването на ветераните Ивайло Стойнов и Пламен Иванов, които да внесат самочувствие в отбора и организация в игра“, коментира Петър Йонов, който е и национален селекционер на U17, където играят четирима бургаски ватерполисти – Калин Узунов, Александър Илиев, Мартин Иванов и Мартин Янков. Последните двама пропуснаха мачовете от Купата заради лични ангажименти.

Голямо признание е номинирането на 17-годишния Калин Узунов за Нападател №1 на турнира.

Купа България за пореден път спечели КПС Варна, който победи Аква Спорт с 11:8.

Както вече съобщихме, турнирът се проведе по новото правило на ФИНА, а именно – след всеки мач да има победител. Затова след равенство в редовното време се изпълняват наказателни удари. Победа в редовното време носи 3 точки, след наказателни удари – 2 точки, загуба след наказателни удари – 1 точка и загуба в редовното време – 0 точки. Правилото важи за всички състезания и в двата пола.

Съставът на Черноморец: вратари – Михаил Кошничаров и Михаил Колев, Николай Йорданов, Георги Митев, Калоян Димитров, Александър Китенов, Диян Петров, Александър Илев, Калин Узунов, Виктор Иванов, Николай Тодоров, Виктор Узунов, Димитър Димитров.

Резултати от финалите:

1-2 място - КПС Варна – Аква Спорт 11:8; 3-4 място - ЦСКА – Черноморец 11:7; 5-6 място - Ботев 2000 – Славия 15:16; 7-8 място - Нептун – Комодор 5:13.

Резултати:

Черноморец – Ботев 2000 12:12 (победа за Черноморец с дузпи); Черноморец – Локомотив НН 10:10 (победа за Черноморец с дузпи); Нептун – Черноморец 10:12; КПС Варна – Черноморец 13:6; Ботев 2000 – Нептун 18:12; Локомотив НН – Нептун 8:16; КПС Варна – Нептун 13:3.