Григор Димитров спечели "Уимбълдън"
Автор: Екип Burgas24.bg 20:14 / 06.07.2008Коментари (0)435
©
Българският тенисист Григор Димитров, който се състезава за варненския клуб Черно море-Елит, спечели "Уимбълдън" при юношите. На финала 17-годишният талант стигна до 7:5, 6:3 срещу финландеца Хенри Континен след 1 час и 18 минути игра. За първи път българин печели "Уимбълдън", а при юношите това е първа титла за България на турнир от Големия шлем. Димитров стигна до изключителния успех без да загуби нито един сет от началото на турнира. Триумфът му днес  най-вероятно ще му осигури "уайлд кард" за основната схема на "Уимбълдън" през следващата година. Григор, който бе поставен под номер 9 в основната схема, изигра отличен мач, като демонстрира, че разполага с огромен потенциал. Той можеше да стигне до пробив още във втория гейм. 18-годишният финландец, който бе партньор на двойки на българина в Лондон, обаче спаси брейк пойнта с ас. Континен разчиташе много на силния си първи сервис, но в крайна сметка началният му удар бе една от причините да загуби, тъй като той направи 9 двойни грешки. Той се опитваше да играе често сервис - мрежа, като това доведе до някои фантастични минаващи удари от страна на българина от ретури. При 3:2 в първия сет Димитров поиска намеса на физиотерапев поради мъчечащата го контузия в дясното рамо. В следващите минути той очевидно изпитваше болки, но това не го спря да стои стабилно на корта. В десетия гейм той стигна до 3 сетбола, които обаче бяха спасени от съперника му. Григор обаче се възползва от следващия сетбол, до който стигна в следващия гейм, в който Континен сервираше. Така 17-годишният тенисист от Хасково спечели първия сет със 7:5  след 47 минути.
Втората част финландецът се опита да промени нещо и изглеждаше, че ще успее, след като осъществи пробив в петия гейм и поведе с 3:2. Преднината му се запази за много кратко време, тъй като Димитров веднага върна пробива, още в следващия гейм. Последва блестяща серия на българина от четири поредни спечелени гейма. Той проби за 5:3 и малко по-късно стигна до крайния успех. С титлата си на Откритото първенство на Великобритания Григор Димитров се нарежда до легендите Бьорн Борг, Иван Лендъл, Стефан Едберг и Роже Федерер, които също са печелили на "Уимбълдън" при юношите. Българинът става деветият тенисист от Източна Европа с титлата при юношите на "Ол Ингланд Клъб". Досега най-големите български успехи в Лондон при юношите бяха полуфиналите на Тодор Енев, който има полуфинал и на "Ролан Гарос", и Радослав Лукаев. През 1999 г. Енев и Ярко Ниеминен (Финландия) загубиха финала при двойките на тревата в Лондон. Титли от Големия шлем при девойките имат Мануела, Катерина и Магдалена Малееви, както и Сесил Каратанчева.