Велико! Лудогорец носи първа българска победа в ШЛ

09:01 / 23.10.2014
640
Първенецът Лудогорец срази швейцарския Базел с 1:0 в мач от третия кръг на предварителна група В в Шампионската лига и постигна първа българска победа в най-престижния европейски клубен турнир.

В герой за българския тим се превърна отново защитник, както беше и в мача със Стяуа, когато блесна геният на Козмин Моци. Този път място в историята си спечели левият бек Йордан Минев, който в добавеното време простреля вратата на тима от Швейцария и хвърли публиката на "Васил Левски" в делириум.

Мачът вървеше към своя край, когато в добавените три минути "орлите" организираха поредната си атака. Топката попадна в Минев, който напредна в половината на Базел и стреля, достигайки наказателното поле. Стражът на гостите остана като препариран, докато топката се оплиташе в мрежата му.

Така Лудогорец опроверга лошата си репутация на тим, който играе разконцентрирано в последните минути. Именно в края на мача в Ливърпул разградчани бяха сразени с дузпа. Българският тим този път имаше превъзходство над Базел, който остана с човек по-малко още в 18-ата минута, когато Серей Дие беше изгонен за нарушение срещу Моци.

С човек по-малко физическите сили на гостите се изчерпаха и през второто полувреме играта се водеше изцяло в тяхната половина, но до гол така и не се стигаше, въпреки че отлични шансове на два пъти се откриха пред Юнес Хамза, както и пред резервата Върджил Мисиджан, но и на двамата не достигна точност.

В другия мач от групата Реал Мадрид срази с 3:0 Ливърпул на "Анфийлд", което означава, че във временното класиране на втората позиция е именно Лудогорец, следван от Базел и Ливърпул, които също са с по 3 точки. В следващия си мач българският шампион ще гостува на жадният за реванш Базел след 2 седмици.

ЛУДОГОРЕЦ - БАЗЕЛ 1:0
1:0 - Минев 90

ЛУДОГОРЕЦ: 21. Стоянов, 80. Кайсара, 55. Терзиев, 27. Моци, 25. Минев, 18. Дяков, 8. Ешпиньо, 7. М. Александров (81-Вандерсон), 84. Марселиньо, 17. Абало (77-Мисиджан), 9. Безяк (67-Хамза)

БАЗЕЛ: 1. Ваcлик, 16. Шер, 17. Сухи, 27. Алижи, 8. Дие, 20. Фрей, 33. Елнени, 34. Джака, 39. Кала (83-Хамоуди), 25. Гонзалес, 36. Емболо