Баскетболистките на Лукойл Нефтохимик спечелиха титлата
Автор: Екип Burgas24.bg 21:04 / 19.05.2009Коментари (0)950
Бургаският Лукойл Нефтохимик завоюва титлата на България през 2005 и 2006 година, а през последните два сезон игра два пъти на финал и загуби сериите от ЦСКА и съответно Дунав Еконт. Тази година обаче титлата се върна отново в тяхната витрина след като момичетата на Петко Маринов надиграха Дунав с 3-1 във финалната серия и за трети път в своята история станаха носители на най-ценния трофей. Днес в псоледната среща за сезон 2008/09 Лукойл Нефтохимик победи Дунав Еконт с 83-64 и отново е на върха в българския шампионат.

Русенки от своя страна играха за втора поредна година на финал, което без съмнение говори за добрата класа на отбора. Едно първо и едно второ място в последните две първенства е един голям успех за русенския баскетбол, който чакаше дълго време да бъде фактор в шампионата, какъвто е сега в момента.

След една равностойна първа четвърт, резултата на таблото бе 18-16 за бургазлийки. След кош на отличната в тази среща украинка Олена Самбурска точно по средата на втората част Лукойл Нефтохимик дръпна с 35-26. Наталия Топалова отвърна с непричина за нея тройка и свали до 35-29 в следващата атака на своя отбор. Това обаче бе последния кош, отбелязан от състезателките на Дунав Еконт за това първо полувреме, а в оставащите 4.41 минути до почивката баскетболистките на домакните нанесоха своя удар. Те отбелязоха 13-те последни точки в края на първото полувреме и поведоха с цели 19 на почивката - 48-29.

През второто полувреме ситуацията на терена не се промени особено, русенки най-много свалиха до 15 точки 4.47 преди края, но в крайна сметка разликата от първото полувреме се запази и мачът завърши 83-64.

Олена Самбурска записа 28 точки за успеха на своя тим, а други две състезателки завършиха с дабъл дабъл. Елена Йоловска вкара 15, а Лори Неро 11 точки като и двете хванаха по 11 осткочили от ринга топки. Добре като резерва се включи и другата американка на тима Даниел Кръчър, която отбеляза 19 точки и хвана 5 борби.

За Дунав Еконт Вероника Бортелова бе с най-много вкарани точки - 17, а Наталия Топалова добави 12 точки и 10 овладени топки. Те единствени завършиха с двуцифрен точков актив за гостенките, които изиграха най-слабия си мач в серията с отборен коефициент от 56.

Бургаският тим имаше надмощие в борбата - 37 срещу 25 за Дунав, а също така показа и по-комбинативна игра - 17 срещу 10 асистенции за съперника си.

Титлата е същевременно и възмездие за специалист като Петко Маринов, който бе подмятан като волейболна топка над мрежата през цялата година. Той доказа за пореден път класата си за мнозина, които не му вярват и го отричат като треньор и специалист.

Източник: bulgarianbasket.com