Митничарите не спят: Предотватени са близо 47 000 опита за нелегално влизане в страната за юни и юли

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
09:59 / 08.08.2023
988
Активизираната работата по противодействие на нелегалния трафик на мигранти отбелязва постигнати резултати през изминалите два месеца. След разпоредените от министъра на вътрешните работи Калин Стоянов операции за противодействие на мигрантския поток, преминаващ през България, само за периода 1 юни – 31 юли предотвратените опити за преминаване на българо-турската граница са 46 940. Това представлява ръст със 73 % на недопуснатите нелегални влизания в страната спрямо същия период на 2022 г., когато са били 27 083. Резултатите говорят за изключително добрата работа на служителите на първата линия на границата. Двойно увеличение бележи броят на мигрантите, задържани от българските гранични власти в рамките на граничната зона – 400 при 200 за същия двумесечен период на предходната година, съобщиха от МВР.

В резултат от целенасочените операции, провеждани на територията на страната, е нараснал броят на досъдебните производства по чл. 279, чл. 280 и чл. 281 от Наказателния кодекс - от 194 за месеците юни и юли на 2022 г. на 343 за двата месеца на 2023 г., което е ръст с близо 77 %.

Расте и броят на задържаните граждани на трети страни във вътрешността на страната. От 1 юни до 31 юли те са 3 452, сочат данните на областните дирекции на МВР и дирекция "Миграция“. Това е 3,7 пъти (или 270%) повече спрямо посочения период на 2022 г. (928 души).

Данните за периода от началото на 2023 г. до 7 август показват, че предотвратените опити за нелегално влизане в България през границата с Турция са 108 954, при 67 846 за същия период на миналата година, което е увеличение с 59%.

Намаляване се отчита в броя на задържани граждани на трети страни при опит да нарушат българо-сръбската и българо-румънската граница – резултат от подобрената дейност по недопускане мигрантите да преминат към Западна Европа.

На излизане от страната към Сърбия са задържани 1 033 граждани на трети страни, което е намаление с 57%, сравнено със същия период на миналата година (2423). Задържаните, направили опит нелегално да преминат в северната ни съседка, са 157, което представлява намаление с 30% в сравнение с 2022 г. (226) – показват данните на Главна дирекция "Гранична полиция“.

Виж коментарите (0)

Още по темата (483):
22.05.2025 Откриха нелегални мигранти в "Мерцедес" край Крушевец
29.04.2025 Еврокомисарят по вътрешните работи към Борисов: Вие свършихте страхотна
работа
10.04.2025 ГДБОП разби група за трафик на хора, предлагали и VIP-услуги на нелегални мигранти
05.03.2025 Решетки за спасените край Царево от граничен кораб незаконни мигранти
10.02.2025 Митов разговаря с посланика на Австрия за справянето с незаконната
миграция 
10.02.2025 Антон Златанов: Независимо дали се представяш като "доброволец от НПО", подпомагането на нелегалната миграция в България е престъпление
Още новини от Национални новини:
Министърът на икономиката: Бизнесът ще спести милиони от приемане...
Слави Ангелов: Присъдата на Семерджиев е неадекватна, трябваше да...
Кола се обърна по таван на АМ "Тракия", на мястото има линейка! В...
Крум Зарков: С референдума президентът затвори полето за маневрир...
Ужасно задръстване на АМ "Тракия", автомобилите са почти спрели
Доц. Красен Станчев: Животът на хората не зависи от това дали пар...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).