Рина Бакалова от Тел Авив: Ситуацията е толкова тежка и болна - такова клане няма сравнение

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
19:17 / 09.10.2023
1017

Ситуацията в Израел е толкова тежка, болна и неприятна. Такова клане, такива убийства, такова чудо – това просто няма сравнение, може би единствено и само с 11 септември. Тока каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Рина Бакалова, председател на българския културен център в Израел, която живее от 33 години в Израел, но отбелязва, че подобно нещо не е виждала до сега предвид мащабната атака на "Хамас" в Израел.

"Всички се притесняват за децата си, които живеят в момента в този ужас, и живеят в затворените помещения на бомбоубежищата. Моите внучки не са излизали от два дни от бомбоубежището", обясни тя.

По думите й в момента в Израел няма опозиция, а всички са едно и работят за това, което трябва да свършат: "След като мине, живот и здраве, тази война, тогава ще се търсят обясненията защо се е случило, как се е случило и ще се разбере каква е причината. И който има вина, ще поеме заслуженото. Сега няма коментари. Хората нямат нито сили, нито нерви, нито нищо, за да слушат такива, за да има опозиционни настроения. Сега въпросът е да свърши тази работа, да се върнат хората, които ако са живи все още, да се направи каквото е възможно да се върнат отвлечените. Там има бременна жена, бебета и деца под 10 години, освен мъже и жени. Има жена, която е минала Холокоста", разказа още Рина Бакалова.

Тя обърна внимание на това, че държавата Израел се грижи за хората си и непрекъснато се усеща подкрепата: "Непрекъснато се говори за това да си колкото може по-близо до вкъщи, колкото може по-близо до място, което е защитено. Има хора, които нямат в къщите, в апартаментите си бомбоубежища,  тогава те трябва да тичат по стълбите поне два етажа по-надолу от етажа, на който живеят. Има през цялото време инструкции за всеки човек, в зависимост от условията. Обяснява се непрекъснато", уточни председателят на българския културен център в Израел.

Рина Бакалова благодари на България за интереса и подкрепата в тази трудна и тежка ситуация за Израел.


Виж коментарите (0)

Още по темата (411):
13.05.2026 Нов опит за примирие? Николай Младенов преговаря с израелските лидери в Йерусалим
12.03.2026 Запрянов: Операцията, която провеждат Израел и САЩ в Иран доведе до дестабилизация близо до нашия регион
23.01.2026 Надежда Нейнски: По отношение на Съвета за мир у нас сякаш е започнала предизборната кампания
22.01.2026 Крум Зарков: Подписването на Хартата на Съвета за мир от премиера в оставка Росен Желязков е безотговорен политически ход
22.01.2026 Посолството на САЩ: Добре дошла на борда, България
22.01.2026 Сачева: Присъединяването ни към Съвета за мир не е в противоречие с общия европейски консенсус
Още новини от Международни новини:
Владимир Путин: Русия е готова на компромиси за мир с Украйна
Български полицай се бори за живота си след стрелба в Ню Джърси
Солено лято в Гърция? Ето колко ще ви струва плажът на Халкидики ...
Кремъл не иска Европа да посредничи в преговорите с Украйна
Марко Рубио: Ормузкият проток трябва да остане отворен, мир с Ира...
Тръмп нападна Обама заради Иран и обяви коренно нова стратегия за...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).