Роми строят палати с отпуснати пари за образование на циганчета. Това показва проверка на прокуратурата за потънали близо млн. от средствата, дадени по десегрегационна програма на ромски образователен фонд "Будапеща". До момента по досъдебното производство са разпитани само свидетели, но според магистратите скоро ще бъдат повдигнати и обвинения. Събраните досега доказателства сочат, че с тези 5 милиона долара е трябвало да бъде заличена огромната разлика в образованието на ромите и българите чрез политики и програми, включително и десегрегацията на образователната система. Вместо това обаче средствата са били разграбени и с тях шефове на неправителствени организации са си построили огромни палати, купили са си луксозни автомобили и са започнали разнороден частен бизнес, показват резултатите от проверките. Към момента в списъка на НПО-та със съмнителни сделки има 23 организации. Успоредно експертите проверяват постъпилата информация за злоупотреби и в още две организации.
Палатите изникнали в края на 2010 година и в момента се разследва как е било финансирано построяването. Според държавното обвинение обаче основната версия е за средства, източвани от фондовете за интеграция на ромите у нас.
Схемата, разплетена досега, е класическа. Сумите били отпускани от бивш съветник на Сергей Станишев, който в момента заемал ръководен пост в голям ромски фонд в чужбина. Чиновникът прибирал по 10 процента от отпуснатите пари за интеграция, като в замяна си затварял очите при отчитането на похарченото.
За нередностите относно средствата за ромската интеграция министър-председателят Бойко Борисов наскоро разпореди проверка.
Разследванията в момента продължават в цяла България. С проучването са ангажирани и прокуратурите в Пловдив, Сливен, Хасково, Благоевград и др.
Източник: в. "Монитор"
Зареждане ...

11:00 / 03.12.2011
1127






Joro1912
на 04.12.2011 г.
Най-добре щеше да е тези пари да се инвестират пак за циганите, но в строенето на конц. лагери. Там им е мястото
ivan_stanchev
на 03.12.2011 г.
Айде сега циганите да ходят да си търсят парите, дето ги искат от тези хора, дето са им ги откраднали - така е справедливо, нали така ? Преди дни нали искаха едни 40 000 за образование - е, ето от къде да ги вземат - тука като гледам има едни милиона за взимане.
Rezon
на 03.12.2011 г.
5 милиона долара на вятъра! Ха-ха-хаааа! Хубава работа, ама циганскааа...
sid
на 03.12.2011 г.
направо не мога да повярвам на тези инсинуации !
рошавия
на 03.12.2011 г.
Циганинът има три отличителни черти:лъжлив,крадлив и мързелив точка
Чичо Ичо
на 03.12.2011 г.
Дайте 40 000 лева безвъзмездна помощ за образование на циганите -това иска циганска фондация от община Пловдив.Циганина си е циганин винаги дори и да се парфюмира
Коментарите са на публикуващите ги. burgas24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.