Богослов: Кандидатурата на митрополит Николай може да бъде разгледана, ако няма писмено заявление за отказ

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
09:40 / 20.06.2024
1847

След броени минути започва процедурата по избор на нов патриарх на Българската православна църква. Очаква се точно в 9 часа да стартира избора за 3-мата епархийски митрополити, които ще участват в избора за патриаршеския престол.

Патриаршеския избирателен църковен събор ще се проведе на 30 юни, когато трябва да стане ясен и новият български патриарх.

9 са митрополитите, които могат да вземат участие в избора за нов български патриарх:

Митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф;

Великотърновският митрополит Григорий;

Плевенският митрополит Игнатий;

Ловчанският митрополит Гавриил

Пловдивският митрополит Николай;

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан;

Русенският митрополит Наум;

Врачанският митрополит Григорий;

Видинският митрополит Даниил.

"Днешното заседание е много важно, защото на него започва патриаршеския избор. На днешното заседание от тези 9 митрополити, които отговарят на критериите, 14-те митрополити от Светия синод, с квалифицирано мнозинство, да излъчат трима от тях, които да бъдат представени на самия патриаршески избирателен събор. Той, от своя страна, от тези трима посочени, да избере бъдещият патриарх", каза пред БНТ доц. д-р Костадин Нушев, богослов и преподавател към Богословския факултет на СУ.

Припомняме, че Пловдивският митрополит Николай даде заявка, че няма да участва в избора, но към момента такива документи не са постъпили в синода.

"На това заседание ще се разбере дали е постъпило писмено заявление за отказ за включване, ако не е постъпило такова, това означава, че кандидатурата на митрополит Николай също може да бъде разгледана", допълни доц. д-р Костадин Нушев.


Виж коментарите (1)

Още по темата (41):
30.06.2025 Една година от избора на Даниил за български патриарх
26.05.2025 Патриарх Даниил остана без личен готвач
12.12.2024 Фалшиви профили на патриарх Даниил
15.07.2024 Калин Стоянов получи лична благословия от новия патриарх Даниил
11.07.2024 Патриарх Даниил продължава с новите назначения
06.07.2024 Патриарх Даниил призова за преодоляване на разделението сред православните църкви.
Още новини от Национални новини:
9 май е дата на поражение, а не на триумф за България
Боби Борисов: Спирам със салатите по заведенията, за няколко лист...
Ангел Кунчев: Ще хвърлим тонове отрови в природата с нищожен ефек...
Разместване при най-големите банки след приемането на еврото в Бъ...
Андрей Гюров: Не се страхувайте от истината, а от тези, които я п...
Първи стъпки на кабинета "Радев" - приоритети и предизвикателства...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).