Има надежда, пътуваме през тунела под Шипка за 10 минути

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (2)
09:17 / 10.06.2022
987
Агенция пътна инфраструктура даде зелена светлина на проекта за строеж на тунел под Шипка. Този проект, който е мечта от десетилетия, трябва да облекчи трафика и доведе до четири пъти по-бързо пътуване между Северна и Южна България, а през него се очаква да преминават по 10 000 превозни средства на денонощие. 

Реалните строителни дейности трябва да започнат през пролетта на 2023 г., прогнозира инж. Филип Маринов, представител на консорциума, който ще проектира и строи тунела под Шипка.

"Проектирането практически започна. Имаме 240 календарни дни да се предаде готов технически проект, след което срокът за изпълнение на строително-монтажните работи е 3 години и половина. До 8 месеца проектът трябва да бъде предаден и одобрен от техническия съвет на АПИ, след което да бъде издадено разрешение за строеж, след което започва самият строеж", каза инж. Маринов по БНТ.  

По думите му времето за проекта ще стигне, защото фирмата, която го прави, е с доста голям опит. "Трасето е дълго 10 километра и 550 метра, като 4 км са тунели, включително най-дългият тунел от 3 километра и 220 метра. Има и 2,5 км рехабилитация на пътя преди град Шипка. 

Проектът доста ще скъси преминаването през прохода Шипка. Сега преминаването е около 26 км, което отнема 35-40 мин, а след като се изгради новият път, преминаването ще става за  около 10 минути", каза инж. Маринов. Предвидените средства за проектиране и изпълнение на СМР са около 358 млн лв с ДДС.

Виж коментарите (2)

Още по темата (14):
14.03.2025 До края на годината трябва да започнат строителството на тунела под Шипка
25.07.2024 Идейният проект за тунела под Шипка е остарял, пропуски в устройствените планове забавяли процедурите
03.04.2024 Отпадна спънка по пътя към бъдещия тунел под Шипка
22.06.2018 Важна новина за бъдещия тунел под Шипка
15.05.2018 Китай с интерес към тунела под Шипка и магистралата Русе-Велико Търново
02.02.2017 Пет варианта за тунел под Петрохан
Още новини от Национални новини:
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана
Синдикатите: Увеличаването на пенсионната възраст е категорично н...
Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните оп...
Добра новина за хората с просрочени задължения
Иван Бакалов: Звъняха ми от Първо РПУ с чуждестранен номер с код ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).