Радев призова МВнР да спазва Конституцията: Николай Ненчев няма качествата да бъде посланик на България в Украйна

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
08:56 / 23.07.2024
1561
Съгласно Конституцията на Република България назначаването на посланици се извършва с президентски указ по предложение на Министерския съвет. Това е посочено в позиция на държавния глава.

По време на правителството "Денков-Габриел" настойчиво ми бе предлагано да назнача за български посланик в Украйна Николай Ненчев. Категорично отказах, тъй като въпросният кандидат не притежава необходимите професионални качества и подготовка за този важен пост.

Вместо да предложи кандидат за посланик на България в Украйна, Министерството на външните работи реши да назначи Николай Ненчев за нов "временно управляващ" посолството ни в страната. Това е необосновано понижаване на равнището на дипломатическо представителство и грубо заобикаляне на Конституцията и установения ред за определянето на ръководители на задграничните ни мисии.

Призовавам Министерството на външните работи стриктно да спазва Конституцията и установените процедури по определяне на ръководителите на българските посолства в чужбина. Очаквам Министерският съвет да ми предложи кандидат за поста посланик в Украйна с доказани качества и професионална експертиза.

Виж коментарите (0)

Още по темата (310):
15.04.2025 Президентът Радев отказа коментар за руските атаки в Суми: Няма да развалям празника на децата
15.04.2025 Външният министър: Не са налагани санкции спрямо Русия от българска страна
13.04.2025 Външно министерство: Ужасени сме от руската атака над Суми
13.04.2025 Борисов: Ужасен съм от ракетната атака над Суми
13.04.2025 Премиерът Желязков осъди ракетната атака над Суми
11.04.2025 Военният министър опроверга информация, че български военни участват във войната в Украйна
Още новини от Национални новини:
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана
Синдикатите: Увеличаването на пенсионната възраст е категорично н...
Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните оп...
Добра новина за хората с просрочени задължения
Иван Бакалов: Звъняха ми от Първо РПУ с чуждестранен номер с код ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).