Ружа Райчева, политолог: ГЕРБ губи София за първи път от съществуването си

Автор: Харитина Агопян
Коментари (3)
13:45 / 30.10.2023
1603

Имаме вече кмет и той не е червен. Това е голяма победа за ПП-ДБ и голям провал за ГЕРБ и техния кандидат, който изкара доста нисък резултат. ГЕРБ губи София за първи път от съществуването си. Това каза политологът Ружа Райчева в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Изненада е и високият резултат на общинските съветници в листата на БСП, смята тя. Поразително по думите й е също така, че до балотаж стига кмет, който говори срещу капитализма.  

Според политолога е възможно да станем свидетели на лидерска битка между Ваня Григорова и Корнелия Нинова. "Вчера на много хора им направи впечатление, че те не направиха съвместно изказване. Нямаше взаимна благодарност, имаше по-скоро едно леко кимване, но много ясно разграничение – ние сме две различни неща. По време на кампанията Ваня Григорова доста бягаше от БСП, дори като лого“, коментира Ружа Райчева.  

Политологът отбеляза, че въпреки скандала с машините в навечерието на изборите, не се е стигнало до голям спад на избирателната активност, каквито са били очакванията. Според нея той е имал потенциал да стане причина и за взривяване на коалицията. "Имаше мобилизация на тези, които са почитатели на машините – ПП-ДБ. Всъщност по-скоро има отлив от други сили, май точно наказателно по този въпрос“, коментира тя.  

При местните избори много силно присъства мажоритарният елемент, посочи Ружа Райчева. "Имат значение личностите, кой какво е правил в даден град. Не може просто да пласираш някой от друг град, както Антон Хекимян, който е от Стара Загора. Да, работил е тук, но софиянци не го познават като борец за техните каузи“, коментира тя.  

Отбеляза и изключително ниската избирателна активност в Пловдив. "Според мен тук е ролята на това, че Манол Пейков не беше издигнат. Това беше кандидатура, която електоратът на ПП-ДБ очакваше като гарантирана, защото това е човек с голяма репутация в техните среди, активен е в Пловдив. Номинацията на Ивайло Старибратов дойде от нищото. Ако Старибратов не направи сега някакво чудо през тази седмица, мисля, че и Пловдив ще е на ГЕРБ“, каза още Райчева.


Виж коментарите (3)

Още по темата (497):
05.08.2025 ПП-ДБ внасят сигнал в КПК срещу бившия кмет на Пазарджик
28.04.2025 Още един кмет премина към "ДПС - Ново начало"
17.06.2024 Край на сагата! Методи Байкушев остава кмет на Благоевград
05.04.2024 МВР с остра реакция към Петков и Атанасов
27.02.2024 Кметът на Варна: По време на кампанията ми към мен имаше многократни
кибератаки
16.01.2024 Момчето, позиращо по мускули при броенето на бюлетините, остана без
заплащане
Още новини от Национални новини:
9 май е дата на поражение, а не на триумф за България
Боби Борисов: Спирам със салатите по заведенията, за няколко лист...
Ангел Кунчев: Ще хвърлим тонове отрови в природата с нищожен ефек...
Разместване при най-големите банки след приемането на еврото в Бъ...
Андрей Гюров: Не се страхувайте от истината, а от тези, които я п...
Първи стъпки на кабинета "Радев" - приоритети и предизвикателства...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).