Експерт коментира рисковете при употребата на ивермектин

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
09:47 / 20.01.2021
1518

Във Варна няма данни за употреба на ивермектин, съобщи за Радио Варна проф. Николай Пенков, изпълнителен директор на Специализираната болница за активно лечение по кардиология /СБАЛК/ в морската столица.  В България опитът с този медикамент е изключително малък - предимно в "Пирогов":

"Няма нито едно клинично изследване, което да доказва благоприятни ефекти при лечение на КОВИД-инфекции. Имайки предвид и страничните ефекти, с които е придружено подобно лечение, ние трябва да изключим желанието си да прилагаме подобен медикамент в нашата практика."

Лечението на COVID-19 с ивермектин създава огромен риск за здравето и живота на населението, заявяват в свое становище от Българския кардиологичен институт, подписано и от проф. Пенков. Страничните ефекти са  "кожни обриви, гадене, повръщане, диария, болки в стомаха, подуване на лицето или крайниците, нежелани неврологични събития, внезапно спадане на кръвното налягане, увреждане на черния дроб и дори внезапна сърдечна смърт."

Продуктът, който се използва във ветеринарната медицина бе регистриран у нас и за хуманна употреба на 15 януари 2021 година.  От дълго време лекари незаконно го предписват като "чудодейна панацeя“ за лечение на COVID- инфекция на пациенти, някои от които впоследствие са развили двустранна пневмония. Употребата от хора на таблетки или капсули ивермектин крие многобройни потенциални и реални опасности за здравето и живота на хората, поради липсата на доказана терапевтична ефикасност и заради неясната му токсичност.


Виж коментарите (1)

Още по темата (14624):
07.02.2026 Заешка треска плъзна у нас
17.01.2026 Проф. Радка Аргирова: Новият субвариант на грипа напада не само горните дихателни пътища, но и белите дробове
13.01.2026 Фармацевт: Има повишено търсене на всички продукти, които са свързани с профилактиката и лечението на грипа
06.01.2026 Доминиращият грипен щам в страната е грип А, подтип H3N2
30.12.2025 Интензивно разпространение на грип в страната: Здравното министерство с препоръки
30.12.2025 Грипът поваля изведнъж
Още новини от Национални новини:
9 май е дата на поражение, а не на триумф за България
Боби Борисов: Спирам със салатите по заведенията, за няколко лист...
Ангел Кунчев: Ще хвърлим тонове отрови в природата с нищожен ефек...
Разместване при най-големите банки след приемането на еврото в Бъ...
Андрей Гюров: Не се страхувайте от истината, а от тези, които я п...
Първи стъпки на кабинета "Радев" - приоритети и предизвикателства...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).