Хампарцумян: Демонизирането на големите вериги е локална игра тук, малките магазини предлагат удобство срещу по-високи цени

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
09:48 / 17.02.2025
1284

Не вярвам в това, защото няколко стъпки между прекупвача и т.н. и крайната надценка ще бъде такава, каквато казва регулацията. Много е лесно да се преодолее такава бариера, въобще опитите за централно администриране, особено от администрации, които не се славят с много добра информираност и капацитети, е безсмислено. Това коментира в предаването "120 минути" по БТВ банкерът и бивш зам.-министър на икономиката Левон Хампарцумян относно предложението за таван на надценките.

Демонизирането на големите вериги е локална игра тук, защото по принцип малките магазини предлагат удобство срещу малко по-високи цени навсякъде. Там се очаква по-висока цена, но просто е зад ъгъла. Най-късите вериги за доставка са на големите вериги, добави той.

По думите му проблемите с големите вериги са структурни.

Ако производителите се обединят в кооперативи, които са големи и мощни, те ще могат да си наемат съответната груба сила, която да контрабалансира, ако някой иска да ги изнудва на борсите. Ако имаме един мощен кооператив, който има и средствата за производство и многото хора и държи съществена част като голям пазарен дял, много малко хора ще могат да се опълчат, коментира банкерът.

Според Левон Хампарцумян са нужни икономически мерки, стимули и наказания.

Ако имаме достатъчно голямо производство или относително лесен внос, би трябвало да не съществуват картели, защото най-добрата борба с картелите е по-голямо производство и възможност за конкуренция и контрол на качество. Ако процесът е направен така, че да няма нужда да ходят от магазин на магазин и да контролират каквото ще, а просто да има достатъчно стока на ниска цена от достатъчно много източници, нещата ще се решат, посочи той.

По думите на Хампарцумян при въвеждането на еврото в България, няма да се вдигне инфлацията. Спекула също няма да има, ако държавата създаде условия за конкуренция, достатъчно производство и снабдяване със стоки.

Цените в повечето случаи вървят нагоре, но доходите ги догонват. Това е важното. Не е, че нещо ни се струва скъпо, а дали е достъпно или недостъпно, това е много по-важно. Има временни и сезонни флуктуации на пазара, но като цяло трябва да очакваме цени, които се увеличават и доходи, които ги догонват. Затова трябва да имаме добре работеща икономика, отбеляза Левон Хампарцумян.


Виж коментарите (1)

Още по темата (762):
08.05.2026 Боби Борисов: Спирам със салатите по заведенията, за няколко листа и два резена домат плащаме по 12 евро
03.05.2026 Производители от "столицата на ягодите": Изнасяме продукцията си в чужбина, за да оцелеем
12.04.2026 Мика Зайкова: 29% ръст на цената, това е абсурдно! Те се оляха вече, става много страшно!
12.04.2026 Най-евтиният плод за приготвяне на ракия постави рекорд по скъпотия
04.04.2026 Иван Христанов: Няма икономически предпоставки за увеличение на цените
02.04.2026 Марк Цеков: Една шопска салата струва колкото килограм месо
Още новини от Национални новини:
9 май е дата на поражение, а не на триумф за България
Боби Борисов: Спирам със салатите по заведенията, за няколко лист...
Ангел Кунчев: Ще хвърлим тонове отрови в природата с нищожен ефек...
Разместване при най-големите банки след приемането на еврото в Бъ...
Андрей Гюров: Не се страхувайте от истината, а от тези, които я п...
Първи стъпки на кабинета "Радев" - приоритети и предизвикателства...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).