Ние говорим за обезсилване на фигурата на главния прокурор, а не за цялостното й премахване. Това каза съпредседателят на ПП-ДБ в кулоарите на парламента по темата за конституционната реформа, предаде репортер на "Фокус".
"Факт е, че премахването на фигурата на главния прокурор влиза в напрежение с Конституционно решение номер 3 от 2003 година. Ние говорим за обезсилване на тази фигура и премахването на властовите инструменти, а не толкова за нейната фигура. В някой идеален свят премахването би бил възможният политически компромис. Не смятам обаче, че това би било най-доброто решение за прокуратурата. Винаги съм казвал, че трябва да има ясна отговорност кой ръководи тази институция", заяви Иванов.
Иванов смята, че в сегашната политическа ситуация обаче най-доброто решение е да няма главен прокурор, за да няма съмнения относно това кой упражнява контрол над него.
"При сегашната политическа ситуация най-лесното съгласие е повече да няма такава фигура, за да не се чуди никой от играчите как да определи кой ще бъде следващият главен прокурор", каза още той.
Този браузър не поддържа видео елемента.