Известен адвокат: Защо не се каже ясно, че 90% от болните с коронавирус у нас са роми?

Автор: Диана Бикова
Коментари (128)
12:07 / 16.04.2020
7270

Поставянето на допълнителни ограничителни мерки на столичните етнически махали "Факултета" и "Филиповци" повдига нови въпроси, които никой досега не е поставил все още на Националния оперативен щаб. Преди ден председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски беше запитан дали има статистика за заболелите от COVID-19 по кръвни групи. Тогава той, полу на шега - полу на истина отговори, че не е правен анализ нито по кръвни групи, нито по зодии.

Всъщност въпросът дали коронавирусът удря по-сериозно определен етнос и раса едва ли е коректно да се повдига точно в настоящия момент. Ето какво написа по този повод известният пловдивски адвокат и бивш общински съветник Тодор Кръстев:

"Чудя се защо не се каже ясно и отчетливо, че 90% от заболелите и диагностицирани с коронавирус у нас са от ромски произход. Искам дебело да подчертая, че поставям този въпрос по една-единствена причина, и тя е, че очевидно има някаква определена връзка между генетичната предопределеност, спазването на имунизационния календар, с начина на живот дори - за да се развие това заболяване.

Или поне, у нас, в България, тези неща са обуславящи фактори. Какво помага, че не се отчитат тези неща, най-вероятно от някаква криворазбрана политкоректност. Гледам и при редовните пресконференции на Мутафчийски, никой не смее да постави тези въпроси. А това са факти. Само в София, където заболеваемостта е най-голяма, заразата е съсредоточена главно във "Факултета", "Филиповци" и подобни квартали. Ами, трябва да се отчитат тези неща, за да могат да се вземат специфични и навременни мерки".


Виж коментарите (128)

Още по темата (14624):
07.02.2026 Заешка треска плъзна у нас
17.01.2026 Проф. Радка Аргирова: Новият субвариант на грипа напада не само горните дихателни пътища, но и белите дробове
13.01.2026 Фармацевт: Има повишено търсене на всички продукти, които са свързани с профилактиката и лечението на грипа
06.01.2026 Доминиращият грипен щам в страната е грип А, подтип H3N2
30.12.2025 Интензивно разпространение на грип в страната: Здравното министерство с препоръки
30.12.2025 Грипът поваля изведнъж
Още новини от Национални новини:
9 май е дата на поражение, а не на триумф за България
Боби Борисов: Спирам със салатите по заведенията, за няколко лист...
Ангел Кунчев: Ще хвърлим тонове отрови в природата с нищожен ефек...
Разместване при най-големите банки след приемането на еврото в Бъ...
Андрей Гюров: Не се страхувайте от истината, а от тези, които я п...
Първи стъпки на кабинета "Радев" - приоритети и предизвикателства...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).