Обясниха защо полетите закъсняват масово през последните дни

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:37 / 29.06.2024
1796

Генерираните през последните дни закъснения в полетите се дължат на гръмотевичните бури. Това каза главният директор на дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация“ към Министерство на транспорта Анелия Маринова.

"За съжаление все по-често се наблюдава закъснение в полетите. Организация на авиационния транспорт е сложна и комплексна дейност. Намесени са много фактори и всичко трябва да е синхронизирано. Когато някакъв компонент бъде нарушен, това предизвиква ефекта на доминото и нарушава целия процес“, поясни тя пред bTV.

Анелия Маринова посочи, че има недостиг несамо на персонал, но и на летателни машини, защото голяма част от тях са приземени за рутинни ремонти и технически прегледи.

"Все още индустрията не е преодоляла последиците на пандемията. Много хора си потърсиха други сфери на развитие, защото останаха без работа за две години, а тези специалисти се формират трудно – изисква се време да бъдат обучени“, каза още тя.

Анелия Маринова показа и карта на Европа с гръмотевичните бури през последните дни, като обясни, че това са райони, които трябва да се избягват от пилотите. "Гръмотевичната дейност не е безопасна на въздухоплаването“, поясни тя.

Според нея от 75% от всички закъснения в полетите, генерирани в рамките на Европа на 27 юни, се дължат на гръмотевичната дейност и екстремните метеорологични условия.

Тя посочи също така, че от началото на годината в управляваната от нея администрация са постъпили около 450 жалби, но уточни, че пътниците първо подават жалба към превозвача.

"Жалбите към нас се подават едва след като човек не е получил адекватен отговор от авиопревозвача или този отговор е закъснял“, поясни Анелия Маринова.

"Миналата година имахме повече жалби, в сравнение с тази година, което означава, че и самите авиопревозвачи вече се грижат по-адекватно за пътниците си“, каза още тя.

Анелия Маринова посочи в кои случаи пътниците имат право на някакво обезщетение и даде съвети за това, как да се пътува безпроблемно.


Виж коментарите (0)

Още по темата (39):
01.06.2025 Слънце и дъжд ще се редуват утре, температурите ще достигнат 32 градуса
31.05.2025 Земевладелец за унищожената му реколта: Да се намеси държавата! Нали за народа работим? Чакат хляба от нас
16.05.2025 Времето се обръща на 24 май. Изненадите ще са без край
08.05.2025 Синоптик заговори за сняг
28.06.2024 Разширяват противоградовата защита с нови ракетни площадки
28.06.2024 Прекрасно време за плаж днес
Още новини от Национални новини:
Днес е летен Никулден – какви са народните поверия
Минус 2 градуса са измерени в Южна България тази сутрин
9 май е дата на поражение, а не на триумф за България
Боби Борисов: Спирам със салатите по заведенията, за няколко лист...
Ангел Кунчев: Ще хвърлим тонове отрови в природата с нищожен ефек...
Разместване при най-големите банки след приемането на еврото в Бъ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).