Столтенберг: Искаме Украйна да спечели, защото в противен случай това е опасност и за нас

Автор: Петя Кузева
Коментари (1)
12:58 / 27.05.2024
2192

България е ценен партньор, на който можем да разчитаме. За 20 години вие изиграхте ключова роля в опазване на мира в Черноморския регион. Както казах по-рано днес на заседанието на Парламентарната асамблея, мирът не може да се приема за даденост. Необходимо е да засилим ролята на НАТО по отношение на сигурността, не само по отношение на Украйна. Всички наши съюзници трябва да те постараят повече в подкрепа на Украйна. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на съвместен брифинг с премиера Димитър Главчев в Министерски съвет.

На въпрос към министър-председателя Димитър Главчев дали на срещата на четири очи е поискана по-голяма подкрепа от България, премиерът отговори така:

"Накрая на разговора ни се уточни, че г-н Столтенберг говори като цяло, че трябва да се засили помощта за Украйна. Ние му представихме какво сме свършили до момента. От нас специално не е поискано разширяване на военната помощ. Придържаме се изключително това, което е приело Народното събрание, бъдете сигурни, особено това, че сме служебно правителство, няма как как да се случи".

"Ние подкрепяме Украйна, но не изпращаме войници", каза генералният секретар на НАТО.

"България дава безпрецедентна помощ за Украйна. Русия искаше само за две седмици да спечели войната. Но това, което правим, обективно се вижда, че е не е достатъчно. Нашата подкрепа трябва да е по-координирана и да продължаваме в същия дух. Казах, че, когато се срещнем във Вашингтон на срещата на върха, на очакваме по инстионализиряня рамка на нашата подкрепа. Искаме Украйна да спечели, ако не стане това, това е опасно и за нас. Трябва и президентът Путин да знае, че сме единни. Трябва да има по-голяма ангажираност", коментира Столтенберг.

Помощта за Украйна няма алтернатива, но без да се въвлича НАТО в конфликта.


Виж коментарите (1)

Още по темата (407):
02.04.2026 Русия: Не пътувайте в България. Могат да ви арестуват по искане на САЩ
31.03.2026 Рая Назарян: България подкрепя Украйна не само в днешните трудни времена, ние имаме общи мечти за бъдещето и ще ги осъществяваме заедно
31.03.2026 Рая Назарян е в Киев
31.03.2026 "Не ни въвличайте във война": Румен Радев с остра критика срещу кабинета за договора с Украйна
30.03.2026 България ще се присъедини към програмата PURL за закупуване на оръжие за Украйна
30.03.2026 България и Украйна обсъдиха съвместни проекти за развитие на енергийния, отбранителния и транспортния сектор в Европа
Още новини от Национални новини:
Андрей Гюров: Не се страхувайте от истината, а от тези, които я п...
Първи стъпки на кабинета "Радев" - приоритети и предизвикателства...
Очаква се повишена геомагнитна активност – възможни магнитни бури...
НС избра Радев за премиер и одобри предложения Министерски съвет
Радев: Най-вероятно е неизбежно тегленето на нов дълг
Обнародваха в Държавен вестник Народното събрание да избере Радев...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).