Спортните новини: Днес (0) | Вчера (1)
Ивет Горанова е Спортист №1 на България за 2021 година
Автор: Екип Burgas24.bg 15:41 / 30.12.2021Коментари (0)683
© БОК
Ивет Горанова беше избрана за Спортист номер 1 на България за 2021 година. Олимпийската шампионка по карате от Игрите в Токио получи най-много точки в допитването до спортните журналисти в 64-ото издание на традиционната анкета.

Освен олимпийското злато, през тази година Ивет Горанова спечели и бронзово отличие от световното първенство. На второ място е друга олимпийска шампионка от Токио - боксьорката Стойка Кръстева. Разликата между двете е само 24 точки.

След тях се нарежда сребърната медалистка от Токио в спортната стрелба Антоанета Костадинова, както и бронзовите медалистки в борбата Тайбе Юсеин и Евелина Николова. Шестото място е за световния шампион по вдигане на тежести Карлос Насар, седми е плувецът Йосиф Миладинов, който завърши на осмо място в Токио.

Осмата позиция е за световната и европейска шампионка в борбата - Биляна Дудова, а девета Боряна Калейн, която завърши пета на олимпийските игри в индивидуалната надпревара в художествената гимнастика. Щангистът Христо Христов е десети. Както е известно, той завърши на пето място на олимпийския турнир по вдигане на тежести в японската столица.

Ето и цялото подреждане със съответните точки:

1. Ивет Горанова (карате) – 1  265 т.

2. Стойка Кръстева (бокс) – 1  241 т.

3. Антоанета Костадинова (спортна стрелба) – 995 т.

4. Тайбе Юсеин (борба) – 745 т.

5. Евелина Николова (борба) – 721 т.

6. Карлос Насар (вдигане на тежести) – 482 т.

7. Йосиф Миладинов (плуване) – 459 т.

8. Биляна Дудова (борба)  – 415 т.

9. Боряна Калейн (художествена гимнастика) – 134 т.

10. Христо Христов (вдигане на тежести) – 111 т.

Първите български олимпийски шампионки в художествената гимнастика - националният ансамбъл в състав Симона Дянкова, Ерика Зафирова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Стефани Кирякова безапелационно победиха в подреждането за Отбор на годината.

Техният наставник Весела Димитрова пък взе приза за Треньор на 2021 година.

Сребърният медалист в бягането на 1500 метра от параолимпийските игри Християн Стоянов стана Спортист с увреждания номер 1 на България за изминалите 12 месеца.

Призьорите бяха подредени след като 133-ма спортни журналисти от 54 медии дадоха своя глас.

Наградата на публиката също отива при Ивет Горанова. Тя се присъжда от 2019 година насам, а този път над 3000 души дадоха своя глас.

Статуетките ще бъдат връчени на всеки един от победителите лично след Нова година при спазване на всички противоепидемични мерки. Заедно с призьорите от тази година, своята статуетка ще получи и Спортист №1 за 2020 - Цветана Пиронкова. Предвид пандемичната ситуация през декември миналата година нямаше възможност Пиронкова да бъде наградена.