Собственик на фирма за недвижими имоти: Бургас е едно от местата, където има най-много сделки и качествено ново строителство

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (10)
16:29 / 29.12.2024
22334

Какви бяха тенденциите на пазара на имоти през 2024 г. и какво да очакваме през новата година?

"Наблюдаваше се плавен ръст на цените. Сделките бяха повече. Наблюдаваме тенденция, че хората вече търсят за собствена нужда. Търсенето на тристайни апартаменти е по-голямо. В съзнанието на българина е заложено, че той трябва да има собствено жилище, а не да живее под наем", коментира собственикът на фирма за недвижими имоти Мона Ласкова пред Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ старото строителство за много хора е предпочитано, но имам много голямо търсене и малко предлагане.

"Старо строителство са тези, които са на вторичния пазар - сгради след 2008 г. Пр тях има голямо търсене, но малко предлагане. При панелните блокове се наблюдава минимален интерес. Ако някой иска да купи такъв апартамент, то трябва да го преобрази, а на хората наистина не им се занимава. "

"В момента има и качеството ново строителство на българския пазар. Има и доста голям интерес към новото строителство. Максималният срок за теглене на кредит е 30 г. Това не би трябвало да е притеснително за купувачите. 85% от оценката се покрива от банката. Имаме по-голямо самоучастие, което се очаква от купувачите. Имаме разделение 50% дълг, 50% доход. Това може да бъде проблем за хората с по-ниски доходи", каза Ласкова.

Според нея няма да има голяма промяна в цените, освен при приемане на еврото. Ласкова очаква скок на цените с над 15%.

"Има голямо търсене на къщи. След Ковид хората предпочитат живота в къща, а предлагането е малко", добави тя.

Ласкова отбеляза, че в Пловдив се наблюдава много голямо ново строителство.

"В Пловдив, откъдето и да минете, може да видите, че се строят нови и красиви сгради. В ПЛовдив цените не са кой знае колко по-евтини от тези в София."

Градове като Пловдив, Варна и Бургас са местата, в които има най-много сделки и качествено ново строителство. А цените на имотите във Варна догонват софийските.

"Mоите основни съвети към купувачите е да не правят компромиси с локацията и винаги да се съветват с брокери или кредитни консултанти", завършва Ласкова.


Виж коментарите (10)

Още по темата (33):
03.07.2025 В Бургас средната цена на квадратен метър е 1343 евро/кв. м
10.06.2025 Брокер: Очаквам скок в цените на жилищата! Еврото ще ни донесе по-евтини кредити, но и по-скъпо строителство
21.05.2025 Бургас е на челни позиции по ново строителство
26.02.2025 Бургас попадна в интересна класация на цените на имотите
12.09.2024 Брокер: Покупката на имот ще стане практически невъзможна, след като влезем в еврозоната
27.11.2023 Бургас на второ място в имотна класация
Още новини от Новини от Бургас:
Актьор: Тревожи ме, че продуцент на "Комиците" стана министър на ...
Бургас даде начало на втория етап от Джирото, хиляди изпълниха це...
Какво време ни очаква в съботния ден
Кои улици са затворени и как се движат автобусите в Бургас днес
Мариус Куркински с премиера в Бургас
Пол Мание триумфира в първия етап на Giro d’Italia


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).