Бивш финансов министър: Инфлацията се подхранва от потребителското търсене

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
20:21 / 06.04.2023
2663
“В момента държавният дълг не е прекалено висок, но е много по-висок от колкото беше преди години. Той е в тренд, който създава заплахи за бъдещето", заяви бившият министър на финансите Милен Велчев в ефира на bTV. 

“Ние ще вземем някой друг заем и това не е най-страшното. Най-страшното е, ако инвеститорите загубят доверие в нашата възможност да обслужваме дълговете си и нашите заеми поскъпнат прекомерно. Не сме в тази хипотеза", добави той. 

Ако тръгнем по траекторията на Гърция, след години ще станем като Гърция, смята Велчев.

“Инфлацията се подхранва от потребителското търсене, а то зависи от доходите, когато те изпреварват реалното предлагане, това е резултатът. Трябва да има едно постоянно послание, че размерът на доходите ни зависи от това, което изработим. Размерът на изработеното зависи от инвестициите, а те ще дойдат само при една финансова стабилност. Това са проблеми, с които политиците се опитват да се справят вече 30 години", добави той. 

Велчев подчерта, че не бива с прекомерни разходи да се натоварват младите хора, които тепърва ще решават дали да останат в България.

Виж коментарите (0)

Още по темата (546):
04.05.2025 По-евтини домати, краставици и сирене, но млякото поскъпва
03.05.2025 Шефът на една от най-големите борси у нас каза дали ще паднат цените на плодовете и зеленчуците
19.04.2025 Българските плодове станаха жертва на климатичните промени
18.04.2025 Цените на яйцата без промяна: Поскъпват основни храни, плодове и зеленчуци
15.04.2025 Шефката на КЗП: Има разминавания между обявените цени на етикети и брошури, и цените, които плащат българите на касите!
03.04.2025 Цени на пазара: Връзка лук и по килограм домати и картофи – 40 лева
Още новини от Национални новини:
Бойко Борисов: Програмата на кабинета е готова, разговарях с Росе...
Някои жени се връщат на работа след майчинство и остават неприятн...
Съдът остави Мирослав Беляшки в ареста
Журналист: Не искат религия в клас, но объркват децата с гримиран...
Ако един работодател давa 2000 лв. нетна заплата, то този работни...
Бургас, Несебър и Поморие са трите морски града към които има най...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).