Много интересна новина за учителските заплати долетя от Пловдив

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (4)
16:05 / 08.07.2023
954

Обмислят се промени в изпитния формат на матурите и националното външно оценяване заради ниските резултати. Това заяви министърът на образованието Галин Цоков, който присъства на откриването на лего фестивала в Пловдив.

Прецизирани ще бъдат задачите с отворен отговор в изпитните варианти през следващата учебна година. Кардинални промени няма да има, тъй срокът до 15 септември е кратък, обясни Цоков.

"Ще се консултираме със специалисти в областта на тестологията, за да може задачите да бъдат още по-обективни като възможност за оценка. Другият път на промяна е възможността за една по-голяма практическа ориентация към критично мислене при изпита за външно оценяване. Специално внимание ще се обърне на това при изпита след 7 клас. Ще се опитаме през следващата година в някои училища да изпробваме едни по-интегрални и насочени към практиката тестове" - съобщи Цоков.

Работи се и по методика за обвързването на учителските заплaти и допълнителните възнаграждения с резултатите от изпитите. За целта се разработва наредба за качеството на образованието, допълни образователният министър. 

Промените в системата ще бъдат направени, след като приключи започналият анализ на причините за резултатите от матурите и външното оценяване. Инспекторатът на образователното министерство вече е започнал проверки в училищата с най-слаби резултати.


Виж коментарите (4)
Още новини от Национални новини:
Топло време и дъжд през следващите 24 часа
Радев: Съвсем скоро предстоят важни посещения
Разместване в Топ 6 на градовете у нас по население
Президентът Йотова: Гласът на България в Европа трябва да бъде то...
Днес е летен Никулден – какви са народните поверия
Минус 2 градуса са измерени в Южна България тази сутрин


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).