Учебните програми за първи и за четвърти клас вече са разписани, а първолаците ще учат азбуката по нов ред. Това съобщи министъра на образованието Тодор Танев. По думите му буквите от българската азбука в буквара ще бъдат разделени на 3 групи. По математика първокласниците ще изучават числата до 100, ще се учат да изваждат и събират и с десетици.
По думите на образователния министър Тодор Танев учениците в първи клас ще учат, както и досега, числата до 100. Министърът обясни, че децата ще се учат и да изваждат десетици - например 70 - 20, 10 + 40. Танев посочи още, че като съдържание програмите се доближават до тези от предишни години.
"В отделни становища ни обвиняват, че програмите били почти същите като настоящите. Естествено е те да си приличат. Няма революция, няма нови факти и винаги ще си приличат. Няма как да е по друг начин. Нека не забравяме, че става въпрос за изучаване на буквите, за първоначалните действия с числата, за първите представи за заобикалящия свят на учениците и не може в първи клас програмите да са нещо нечувано и невиждано. Възрастовите особености не допускат огромни разлики. Подобно е положението и в пети клас. Поставят се основите на предметното обучение", каза Танев.
Директорът на дирекция Образователни програми Евгения Костадинова обясни в какъв ред първокласниците ще изучават буквите.
"Да се въвежда групата на гласните с групата на някои от най-често срещаните съгласни, така че да могат да правят думички. След това да въведат като втора група опозициите беззвучни-звучни. И като трета група да останат особените случаи. Това ще бъде поредността, в която ще се въвежда с оглед на по-широките възможности, които дават за различните комбинации на думи и четене", допълни Костадинова.
От образователното министерство бяха категорични, че в първи клас си остава стихотворението на Иван Вазов "Аз съм българче". В пети клас по история ще се изучава периода от античност до средновековие. По БЕЛ петокласниците ще учат фолклор, легенди и митология, информира Дарик.
Първолаците ще учат азбуката по нов ред
© Burgas24.bg
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | ||||
| 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
| 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
| 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
9 май е дата на поражение, а не на триумф за България
23:50 / 08.05.2026
Боби Борисов: Спирам със салатите по заведенията, за няколко лист...
23:49 / 08.05.2026
Ангел Кунчев: Ще хвърлим тонове отрови в природата с нищожен ефек...
23:49 / 08.05.2026
Разместване при най-големите банки след приемането на еврото в Бъ...
23:49 / 08.05.2026
Андрей Гюров: Не се страхувайте от истината, а от тези, които я п...
17:31 / 08.05.2026
Първи стъпки на кабинета "Радев" - приоритети и предизвикателства...
17:26 / 08.05.2026
Актуални теми
Зареждане ...

17:19 / 17.12.2015
3055




Tanq Stratieva
на 18.12.2015 г.
Това са чудесните калинки- балеринки от трета група. Танцуваха за първи път на сцена и де представиха блестящо!
Анонимен
на 17.12.2015 г.
Обул се Илия ,погледнал се пак в тия.Нали новоизлюпените министри мислят ,че те откриват Америка и трябва да си оправдаят ,,оскъдните"заплати!
Коментарите са на публикуващите ги. burgas24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.