Гергьовден е!

Автор: Екип на Burgas24.bg
Коментари (0)
00:10 / 06.05.2022
1045

Гергьовден е! Днес е Ден на Свети Георги Победоносец - мъченик за християнската вяра, на храбростта и Българската армия, както и празник на овчаря, отбелязваме днес. Денят на храбростта започва да се чества в Българската армия още с нейното създаване. Празникът е официално учреден на 9 януари 1880 г. с указ № 5 на княз Александър I Батенберг.

По-рано на 1 януари с указ № 1 е учреден и военният орден За храброст - отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле.През 1946 г. комунистическото управление прекъсва традицията на празника, обявявайки го само за "Ден на пастиря". Традицията е възстановена на 27 януари 1993 г. с постановление № 15 на Министерския съвет.

Гергьовден е вторият най-празнуван имен ден в България след Ивановден. Той е имен ден на носещите имената Георги, Гергана, Гинка, Ганка, Ганчо, Генчо, Генади, Гошо, Глория, Генка, Генко, Галин, Галина, Галя и други.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Край на имотния бум: Експерт каза защо 2026-а ще е годината на го...
Варненец на крачка от световен рекорд на Гинес
Цончо Ганев: Радев никога не е заявявал, че ще върне лева
Празник е! Коя е най-голямата забрана за днес и какво гласи повер...
Станишев: Изправени сме пред исторически бюджетни дефицити
Петър Витанов: Радев не е новият Орбан


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).