Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Учен: Може да се стигне до най-бързото и жестоко измиране в историята на Земята
Автор: Екип Burgas24.bg 12:13 / 02.08.2025Коментари (0)4231
©
"Лятото започна много горещо и изненадващо още в юли имаше горещи вълни. Вероятно горещините ще продължат, което се дължи на общото затопляне на Земята. Ще сме свидетели на повече такива събития.“

Това каза в "Тази събота“ по bTV д-р Валентин Симеонов, учен от Института по технологии в Лозана, Швейцария.

"Това е началото на новата реалност, защото Земята се загрява доста по-бързо, отколкото очаквахме. Миналата година беше най-горещата година в историята на метеорологията. Затоплянето беше 1,6 градуса в сравнение с прединдустриалния период, който е края на 19 век“, посочи Симеонов.

"Тази стойност изглежда много малка в сравнение с това, което наблюдаваме ежедневно, но трябва да се направи сравнение с целия период, в който е съществувала човешката цивилизация“, уточни той.

"Основните фактори това са климатичните промени, които се предизвикват от човека. За съжаление, тези процеси се ускоряват. Например, до средата на 70-те години затоплянето беше около 0,3 градуса. За първи път затоплянето надвиши 1 градус през 2010 г., а след 2015 г. остана постоянна. От последните 24 месеца 9 21 от тях са с температура над градус и половина. При преминаване на тези градуси започват да се развиват други процеси, които могат да ускорят значително затоплянето“, обясни д-р Валентин Симеонов.

По думите му до края на десетилетието може да очакваме повече екстремни явления.

"В България сме много неподготвени – специално за пожарите. Не разполагаме с никаква летателна техника. Гърция разполага с 89 самолета и хеликоптера, като от тях 24 самолета са специално за гасене на пожари, които могат да зареждат вода директно от открит водоизточник – море, езеро, язовир, река. У нас няма нито един“, коментира Симеонов.

Според прогнозите към края на века се очаква затопляне от 3-4 градуса, което съответства на период преди 60-70 милиона години, когато на Земята не е имало ледници, дори и на полюсите.

"Голямата опасност идва от това, че това затопляне е много бързо. Толкова бързо затопляне не е имало. Процесът на затоплянето е много бърз – може да се стигне до изчезването изцяло на живот и най-бързото и жестоко измиране в историята на Земята, при което човешката цивилизация ще изчезне“, посочи д-р Валентин Симеонов.

Затова е изключително важно да се намалят емисиите на парниковите газове.



Още по темата: общо новини по темата: 584
11.08.2025 »
11.08.2025 »
11.08.2025 »
11.08.2025 »
11.08.2025 »
10.08.2025 »
предишна страница [ 1/98 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юли 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Огромен пожар гори край Сунгурларе
Български тенис
ТВ и шоу сезон 2025/2026 г.
Пожари 2025
Конфликт Израел-Газа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: