Протести в Будапеща: Орбан забрани прайда

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
11:58 / 19.03.2025
1219

Във вторник унгарският парламент прие закон за забрана на шествието "Прайд“ на ЛГБТК+ общностите, което предизвика блокада на мост в центъра на Будапеща в знак на протест срещу промените, ускорени от управляващата партия "Фидес“ на министър-председателя Виктор Орбан, предава Reuters.

Фидес, която има огромно парламентарно мнозинство, внесе в понеделник законопроект, който забранява ежегодното шествие на гордостта с мотива, че то може да се окаже вредно за децата, а във вторник одобри закона по ускорена процедура.

Група протестиращи се събраха пред парламента, за да се противопоставят на промените, след което се отправиха към моста Маргарет, където няколко хиляди демонстранти скандираха "Събранието е основно право“, изправяйки се пред полицейски кордон.

Орбан, който е изправен пред безпрецедентно предизвикателство от страна на нова опозиционна партия преди изборите през 2026 г., критикува общността на ЛГБТ+, а през последните седмици обеща и да попречи на чуждестранното финансиране на независими медии и неправителствени организации в Унгария.

Законодателството бе разкритикувано от либералния кмет на Будапеща, докато депутатите от малката опозиционна партия "Моментум“ запалиха димни факли и разпръснаха в залата манипулирани снимки, изобразяващи Орбан и руския президент Владимир Путин, които се целуват в хода на гласуването.

Организаторите заявяват, че планират да проведат тазгодишното шествие на гордостта въпреки забраната.

Парламентът прие и резолюция, с която се противопоставя на съвместното вземане на европейски заеми за отбрана, след като миналата седмица Орбан заяви, че Унгария ще участва в общата европейска отбранителна политика и ще предоставя средства за нея, но няма да се съгласи на съвместно вземане на заеми.

По-рано този месец Европейската комисия предложи да бъдат взети назаем до 150 млрд. евро (163,67 млрд. долара), които да бъдат отпуснати на правителствата от ЕС в рамките на плана за превъоръжаване.

За да бъде одобрено, предложението изисква квалифицирано мнозинство или подкрепата на поне 15 от 27-те държави от ЕС, представляващи поне 65 % от населението на блока. Унгария сама не може да блокира плана.


Виж коментарите (0)

Още по темата (35):
03.04.2026 Гърция се готви да забрани социалните мрежи за деца под 15 години
27.03.2026 Ще се случи ли в България? Австрия забрани достъпа до социални мрежи за деца под 14-годишна възраст
18.02.2026 Кристин Лагард все още не е взела решение дали да напусне поста си като председател на ЕЦБ
06.02.2026 ЕК: TikTok има пристрастяващ дизайн
14.01.2026 ЕК ще се изправи пред нов вот на недоверие
26.11.2025 ЕП взе решение да се блокира достъпа до социални медии за деца под 16
години
Още новини от Международни новини:
Урсула фон дер Лайен поздрави Румен Радев за премиерския пост
Тръмп е обнадежден, че Иран ще приеме предложението за мир на САШ...
Европейското разузнаване: Путин се укрива в бункери от страх от п...
Без руска военна техника на парада на 9 май в Москва
Зеленски: Путин е готов да разшири мобилизацията в Русия
Рекорд по Черноморието: България с най-много "Сини флагове" досег...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).